Nie będzie zniesienia obowiązku jazdy na światłach 24/7 – ministerstwo odpowiada

Ministerstwo postanowiło odnieść się do interpelacji trójki posłów Kukiz’15, którzy poddali wątpliwości sens obowiązywania nakazu jazdy z włączonymi światłami cały rok i całą dobę. Według resortu, obecny porządek nie wymaga żadnych zmian.

Zdaniem trójki posłów Kukiz’15, którzy podważyli sens istnienia obowiązku poruszania się na światłach przez całą dobę, nie ma merytorycznych argumentów za utrzymaniem tego porządku prawnego. Przytoczyli one badania, które zaprzeczały tezie, jakoby działało to na rzecz zmniejszenia liczby wypadków na drogach.

Ponadto, powołano się też na przykłady wielu europejskich państw, włącznie z obszarem Unii – np. Austrią, gdzie obowiązek jazdy na światłach całą dobę zniesiono nieco ponad 2 lata po wdrożeniu tych regulacji argumentując, że nie poprawiło to bezpieczeństwa na drogach.


Do poselskiej interpelacji postanowił się kilka dni temu odnieść sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Stwierdził on, że obecny porządek prawny jest “właściwym rozwiązaniem i powinien zostać utrzymany”. Rafał Weber dodał, że w związku z tym stanowiskiem resort nie planuje legislacyjnych zmian.

Polska pozostanie tym samym w gronie 15 unijnych państw, gdzie poruszanie się na światłach będzie obowiązkowe przez cały rok, całą dobę, niezależnie od warunków atmosferycznych i przejrzystości powietrza. Za złamanie tego przepisu w ciągu dnia grozi 100 złotych mandatu i 2 punkty karne, a po zmroku – 200 złotych i 4 punkty.

źródło: moto.pl

Twój adres email nie zostanie opublikowany.