“Auta spalinowe będą niszowe, jak manualna skrzynia biegów” twierdzi Jay Leno

Znany amerykański prezenter, słynący ponadto z ogromnej kolekcji samochodów i zamiłowania do motoryzacji, zajął kontrowersyjne stanowisko w sprawie samochodów elektrycznych. Zdaniem Jaya Leno, samochody spalinowe niebawem odejdą do lamusa tak samo jak manualne skrzynie biegów. “Poza dłuższym zasięgiem, w niczym nie są lepsze od elektryków”.

Jay Leno to znany w USA i nie tylko prezenter oraz osobistość telewizyjna, która od lat słynie ze swojego zamiłowania do motoryzacji. Posiada on ogromną kolekcję samochodów z różnych epok i o różnej, choć ponadprzeciętnie wysokiej wartości, której rozmiary liczone są na prawie 300 samochodów.


Choć lwia większość z nich to samochody z wielkimi, paliwożernymi silnikami, to Leno stawia wyraźną granicę między sentymentem i stosunkiem do przyszłości motoryzacji. Jego zdaniem, moment, w jakim samochody elektryczne zdominują rynek to jedynie kwestia czasu.

W uznaniu Jaya Leno, samochody na prąd są praktycznie pod każdym względem lepsze od klasycznych aut spalinowych. Wyliczono m.in. lepsze osiągi, mniej zanieczyszczeń, mniejszy hałas i mniej części do wymiany. Prezenter postawił tezę, że nie widzi powodów dla używania klasycznych samochodów, jeżeli nie jeździ się na długie dystanse.

Pomimo wyzwań związanych z ograniczonym zasięgiem, które jak podaje Carscoops budzą obawy u 58% badanych konsumentów, samochody elektryczne zdaniem Jaya Leno to przyszłość. Skutecznie wyprą one auta spalinowe tak samo, jak one same wyparły silnik parowy i jak automatyczne przekładnie zmarginalizowały manualne skrzynie biegów.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.