Od teraz Volvo XC60 będzie trafiać do europejskich klientów z Chin

Kolejny model szwedzkiej marki będzie od teraz trafiać do europejskich klientów z chińskiej fabryki. Po S90, teraz także i SUV XC60 będzie transportowane pociągiem na Stary Kontynent. Co ciekawe, XC60 jest produkowane także w Europie, ale wszystkie auta ze Szwecji będą transportowane tylko… do USA. Winna wojna celna między tym krajem, a Chinami.

Samochody Volvo, jak przystało na markę globalną, są wytwarzane w różnych zakątkach świata. W zależności od modelu i rynku zbytu, auta szwedzkiej marki mogą pochodzić z zakładów w Szwecji, Belgii, USA, Malezji, Indii czy Chin. Jeżeli chodzi o klientów w Europie i USA, to na polu kraju pochodzenia danych egzemplarzy widać najwięcej zawirowań.


Najpierw już w 2017 roku Volvo ogłosiło, że wszystkie egzemplarze S90 nie będą pochodzić już z fabryki w Szwecji, lecz chińskim Daqing. Od ponad 2 lat każdy nowy egzemplarz tej limuzyny jest transportowany pociągiem także do polskich sieci dealerskich. Zdaniem samego Volvo i niektórych klientów, auto nie daje po sobie znać, że “złożono” je w Państwie Środka.

Teraz, do europejskich salonów wysyłany z Chin będzie jeszcze jeden model Volvo. Z powodu wojny celnej między USA a Chinami, szwedzka marka podjęła decyzję o przekierowaniu produkcji SUV-a XC60 w rodzimej fabryce w 100% do USA, aby uniknąć wysokich kosztów ceł. W ten sposób, egzemplarze z chińskiej fabryki w Chengdu od teraz zamiast do USA będą transportowane do Europy.

Zagmatwane? Bez wątpienia. Takie kroki marek samochodowych to jednak zręczne próby unikania strat, jakie generują polityczne napięcia w dużych krajach lub co gorsza – między dwoma mocarstwami. Czy klienci w USA i Europie odczują, że zamieniono między nimi źródło, z którego płynie luksusowy SUV Volvo, czas pokaże.