Ford prezentuje nową jednostkę napędową – 7,3-litrowe V8

Ford przedstawił na rynku amerykańskim zupełnie nową jednostkę napędową. Wielkie, 7,3-litrowe V8 trafi pod maski kilku pełnowymiarowych pickupów z serii F. To ciekawy kontrast dla zjawiska, jakie od kilku lat postępuje wśród europejskich Fordów – czyli downsizingu.

W czasie, gdy pod maski europejskich samochodów Forda trafiają jednostki z coraz większą dysproporcją pomiędzy pojemnością, a mocą, za Oceanem panują zupełnie inne trendy. Konstruktorzy amerykańskiego oddziału Forda właśnie przedstawili zupełnie nową generację widlastej ósemki o imponującej mocy.

Silnik o pojemności 7,3-litra zbudowano, jak mówi Ford, z myślą o intensywnej eksploatacji w najtrudniejszych warunkach. Ma w optymalny sposób łączyć moc, trwałość, koszty serwisu i łatwość wymian eksploatacyjnych.


Nic dziwnego – w końcu V8 nowej generacji powstało z myślą o wielkich pickupach serii F, które wielu Amerykanom, Kanadyjczykom i Meksykanom służą jako woły robocze. Samochody te są eksploatowane bezlitośnie, niekiedy w wymagających warunkach. Nowa jednostka ma sprostać tym wyzwaniom.

7,3-litrowe V8 będzie rozwijać moc 430 KM i odznaczać się maksymalnym momentem obrotowym w wysokości 644 Nm. W zależności od wariantu półciężarówki, w której jednostka zostanie zamontowana, będzie ona współpracować z 10-biegowym automatem TorqShift lub 6-biegową przekładnią automatyczną.

źródło: Carscoops