Policyjna grupa SPEED w każdym województwie – kierowcy, pilnujcie się

Policja zdecydowała się powołać w każdym województwie oddział SPEED do walki z kierowcami łamiącymi ograniczenia prędkości. Ponadto, specjalna jednostka będzie też zwalczać inne ciężkie wykroczenia na drogach, jak nieustępowanie pierwszeństwa przejazdu czy nieprawidłowe zachowania w okolicach przejść dla pieszych.

Poszerzenie obszaru działalności specjalnej policyjnej jednostki SPEED to decyzja Komendy Głównej Policji, przy której taki oddział został powołany w zeszłym roku. Jego celem w całym kraju będzie to samo, co przy pierwotnych założeniach: walka z kierowcami popełniającymi najcięższe wykroczenia drogowe, z przekraczaniem prędkości na czele.

W grupach SPEED w całej Polsce mają działać najbardziej doświadczeni i najlepiej wyszkoleni funkcjonariusze z wydziałów ruchu drogowego. Poza walką z piratami drogowymi jadącymi „szybko, ale bezpiecznie”, policjanci mają też zwalczać kierowców poruszających się niebezpiecznie przy przejściach dla pieszych i nieustępujących pierwszeństwa przejazdu.


Policjanci działający w jednostce SPEED będą poruszać się nowoczesnymi, szybkimi radiowozami jak m.in. Kia Stinger i BMW serii 3. Samochody są wyposażone m.in. w wideorejestratory i laserowe mierniki prędkości. Niektóre pojazdy są oznakowane, inne – wręcz przeciwnie.

Jak powiedział rzecznik KGP, powołanie jednostki SPEED to reakcja policji na niepokojącą wysoką liczbę ofiar śmiertelnych na drogach. Utrzymuje się ona, jak powiedział Kobryś, na rosnącym poziomie, choć wypadków jest coraz mniej. „Wypadkom często towarzyszy prędkość, a prędkość nie wybacza błędów” – podsumował rzecznik Komendy Głównej Policji.

Dotychczasowy bilans działalności jednostki SPEED wygląda następująco. Zatrzymano 12 tysięcy kierowców, z czego 11 tysięcy z nich przekroczyło dozwoloną prędkość. Odebrano już ponad 2,4 tysiąca praw jazdy za przekroczenie ograniczenia prędkości w mieście o ponad 50 km/h.