Szczecin jak Londyn – powstaną tam pierwsze oznaczenia skrzyżowań!

Stolica województwa zachodniopomorskiego jako pierwsze miasto w Polsce przetestuje niespotykane dotąd rozwiązanie. W celu walki ze zjawiskiem blokowania skrzyżowań przez nierozważnych kierowców, zostaną one oznaczone tzw. yellow boksami, czyli żółtą kratą na ich całej powierzchni. Od lat robią tak kraje anglosaskie. Czy sprawdzi się to w Polsce?

Problem z blokowaniem skrzyżowań podczas korków to zjawisko, które codziennie daje się we znaki mieszkańcom wielu polskich miast. Kierowcy podczas zatoru nierozważnie wjeżdżają na skrzyżowanie, z którego nie udaje im się zjechać. W międzyczasie światło zmienię na czerwone, a kierowcy przecinający skrzyżowanie z drugiej strony są blokowani.

Powoduje to nie tylko stres i konfliktowe sytuacje, ale i generuje hałas (uderzanie w klaksony) i pogłębia problem z zakorkowaniem miast. Szczecin, jako pierwsze miasto w Polsce, razem z Ministerstwem Infrastruktury, chce z tym zjawiskiem walczyć.


Pomóc ma w tym wprowadzenie rozwiązania znanego m.in. ze Stanów Zjednoczonych, a także Wielkiej Brytanii czy Irlandii. Tam, skrzyżowania są znakowane tzw. yellow boksami, czyli żółtą kratą o kształcie prostokąta, która wyraźnie wyznacza powierzchnię krzyżowania się np. miejskich dróg.

Pilotażowy program ma pomóc przekonać sie, jak takie rozwiązanie w polskich realiach drogowych wpłynie na kierowców i czy przyczyni się do rozładowania korków. Na początku, żółte linie zostaną namalowane na 4 szczecińskich skrzyżowaniach. Jeżeli pomysł zakończy się sukcesem, być może takie rozwiązanie pojawi się też w innych polskich miastach.