Populacja minivanów zmniejsza się – Volkswagen Golf Sportsvan zniknie z rynku

O tym, że rynek minivanów zmaga się ze spadkami popytu z powodu mody na SUV-y i crossovery wiadomo nie od dzisiaj. Regularnie przypominają o tym doniesienia o zakończeniu produkcji kolejnych rodzinnych aut. Tym razem, krzyżyk postawiono na Volkswagenie Golfie Sprotsvan. Idealna wiadomość na szczyt sezonu ogórkowego.

Sukcesywnie spada liczba dostępnych na rynku minivanów. Nie ma wyjścia – klienci coraz liczniej odwracają się od tego rodzaju nadwozia, chętniej kupując crossovery i SUV-y. Z tego powodu, tylko w ciągu ostatniego rynku z salonów zniknęła m.in. Toyota Verso, a także Citroen C4 SpaceTourer (w krótkiej wersji), Opel Zafira i Ford C-Max.


Niebawem do tego grona dołączy także Volkswagen Golf Sportsvan, który oferowany jest od 2014 roku jako rodzinna alternatywa dla osób, które Golfa Varianta uznają za zbyt ciasnego, a większego Tourana z kolei za zbyt dużego. Volkswagen przeszacował potencjalną popularność tego modelu, dlatego już niebawem zniknie on z rynku.

W ciągu ostatnich 5 lat jedynie raz – rok po debiucie, Sportsvanowi udało się przebić pułap rocznej sprzedaży powyżej 100 tys. sztuk. Później, sprzedaż zaczęła spadać, utrzymując się w zeszłym roku na fatalnym poziomie ledwo ponad 53 tys. sztuk. I nie pomógł tutaj lifting, który w międzyczasie przeprowadzono.

Golf Sporstvan produkowany będzie jeszcze co najmniej do połowy przyszłego roku. Co ciekawe, to, że nie otrzyma on bezpośredniego następcy nie oznacza, że jego miejsce zostanie zalane betonem. Przeciwnie. W połowie 2020 roku Volkswagen ma przedstawić duży model o roboczej nazwie Variosport, który docelowo ma zająć miejsce… wszystkich minivanów i vanów w ofercie.

Tak, oznacza to, że miłośnicy większego Tourana i Sharana również powinni się pośpieszyć, jeżeli chcą kupić je jeszcze nowe w salonie. O ile tacy jeszcze zostali…

Twój adres email nie zostanie opublikowany.