Od 11 lipca można zamawiać zielone tablice rejestracyjne

W zeszły czwartek wszedł do obiegu oficjalnie nowy rodzaj tablic rejestracyjnych. Wyróżnia się on zieloną czcionką i przeznaczono go dla m.in. punktów dealerskich i komisów samochodowych. Cel? Odciążenie od czasochłonnej biurokracji. Teraz zamiast rejestrować każdy pojazd z osobna, wystarczy przełożyć zieloną tablicę na pojazd w razie potrzeby wykonania np. jazdy próbnej.

Podobnie jak w zeszłym roku, także i w obecnym lipiec mija pod znakiem wejścia w życie nowej odmiany polskich tablic rejestracyjnych. Tym razem, nowelizacja Prawa o ruchu drogowym wdrożyła w życie nowe oznaczenia z myślą o wyselekcjonowanym gronie – sprzedawcach samochodów. Od 11 lipca mogą oni zamawiać tzw. tablice profesjonalne z zieloną czcionką.

To ukłon w stronę bardzo licznie reprezentowanego grona przedsiębiorców (np. prowadzących komisy) i punktów dealerskich, które od lat narzekały na biurokratyczne obciążenia związane z rejestrowaniem samochodów wystawionych na sprzedaż.


Jeżeli zainteresowany zakupem chciał wziąć dany pojazd na jazdę próbną, to musi on być zarejestrowany. Skorzystać z takiej możliwości może chcieć konsument wobec wielu samochodów, jakie ma “na oku”, dlatego konieczne było rejestrowanie każdego samochodu z osobna lub większości z nich.

To generowało duże koszty, które – jak wczoraj w programie telewizyjnym pewien przedstawiciel grona sprzedawców przyznał z rozbrajającą szczerością – przenoszono na klientów. Trzeba było wybrać się do starostwa, odczekać w kolejce, odebrać stos zafoliowanej blachy i zamontować je do danego samochodu. Potem, pozostawało jeszcze odebranie twardego dowodu. A czas to pieniądz…

Nowy wzór tablic dostępny od czwartku 11 lipca ma wprowadzić spore ułatwienia. Zamiast kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tablic dla każdego samochodu oddzielnie, teraz będzie można wyrobić jeden komplet profesjonalnych oznaczeń z dedykowanym dowodem rejestracyjnym.

W razie potrzeby, będzie można go “przełożyć” na pojazd, który akurat będzie musiał pojawić się w ruchu drogowym. Zielone tablice będzie wydawać starostwo powiatowe, a decyzja co do przyznania profesjonalnych tablic będzie obowiązywać przez rok. Opłata za wyrobienie tablic wraz z wydrukowaniem dowodu będzie wynosić łącznie 110 złotych.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.