Straż miejska walczy z wrakami na parkingach i idzie na rekord

Straż miejska w Warszawie wzięła na celownik porzucone samochody, które dają się we znaki wielu mieszkańcom. Od stycznia do maja tego roku usunięto już 2759 pojazdów. To niewiele mniej od liczby aut, którą odholowano przez… cały zeszły rok.

Porzucone samochody to poważny problem doskwierający mieszkańcom wielu polskich miast. Blokują one cenne miejsca parkingowe, niekiedy utrudniają poruszanie się po chodnikach, a nawet – osiedlowych uliczkach.

Problemu nie należy bagatelizować. Porzucone samochody korodują, wyciekają z nich płyny eksploatacyjne, a niekiedy – mają wystające elementy zagrażające np. małoletnim pieszym. Dzięki mobilizacji mieszkańców, ze zjawiskiem udaje się coraz skuteczniej walczyć.


Dowodzą temu statystyki z Warszawy. Tamtejsza straż miejska zmobilizowała się w tym roku do walki z porzuconymi samochodami, co przekłada się na imponującą liczbę udanych interwencji. Od początku roku do końca maja usunięto już 2759 pojazdów.

Jedynie 200 więcej usunięto w całym, ubiegłym roku. Skąd taka zmiana? Mieszkańcy stolicy coraz chętniej zgłaszają problemy z zagracającymi przestrzeń samochodami, z których wiele kwalifikuje się na odholowanie “od razu” – bez procedury poszukiwania właściciela.

Takie zasady obowiązują pojazdy, które nie stwarzają bezpośredniego zagrożenia, mają numery rejestracyjne i są jedynie widocznie “zużyte”. Wówczas konieczne jest podjęcie prób skontaktowania się z jego właścicielem.

Ten obarczany jest kosztami odholowania pojazdu, a także ewentualnego wyrejestrowania lub przywrócenia do stanu używalności. Takim scenariuszem kończy się około 25% interwencji warszawskiej straży miejskiej w związku z porzuconymi pojazdami.

źródło: PAP, zdjęcia: Linia Otwocka, Bankier