Bentley EXP 100 GT, czyli kontrowersyjna wizja elektrycznego luksusu

Bentley postanowił przedstawić swoją wizję luksusowego samochodu przyszłości. Ekscentryczny prototyp EXP 100 GT szokuje wielkim grillem, ma w pełni elektryczny napęd, jest długi na prawie 6 metrów i – zdaniem marki – zwiastuje to, jak będą wyglądać jej auta w 2035 roku.

Producent jednych z najbardziej luksusowych i zarazem najdroższych samochodów na świecie postanowił udowodnić, że nie ignoruje wyzwań związanych z przyszłością. I to nie byle jaką przyszłością, a tym, co będzie za 16 lat.


Brytyjska marka zawarła swoje prognozy w potężnym prototypie nowoczesnej limuzyny, który nazwano EXP 100 GT. 5,8-metrowa limuzyna obrazuje kierunek zmian nie tylko pod kątem wyglądu, ale i rozwiązań napędowych.

Pod maską znalazł się stuprocentowy napęd elektryczny, składający się z 4 silników. Rozwija on imponujące 1340 KM mocy i 1491 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Prędkość maksymalna wynosi 300 km/h, a do 100 km/h wielka, dwutonowa limuzyna rozpędzi się w 2,5 sekundy.

Teraz najciekawsze. Zasięg futurystycznej limuzyny Bentleya ma wynosić nawet, uwaga, 700 kilometrów. Naładowanie baterii do 80% ma zająć w trybie szybkiego ładowania jedynie 15 minut. Tyle oczywiście w teorii.

Teraz słowo o stylistyce. Pod tym względem prototyp Bentleya prezentuje się bardzo nietypowo. Podłużna, strzelista sylwetka dobrze komponuje się z wielkimi kołami. Drzwi otwierają się do góry, obejmując swoją powierzchnią część dachu.

Kontrowersyjnie, delikatnie mówiąc, prezentuje się przednia część nadwozia. Zdobi ją ogromna grill, zajmujący ponad 3/4 powierzchni tej części. Bentley kontynuuje zatem trend, który już teraz budzi sporo emocji w przypadku seryjnych samochodów BMW. Nie bawi się jednak w półśrodki.

Czy takie faktycznie będą luksusowe modele brytyjskiej marki w 2035 roku? Czas pokaże. W pierwszej kolejności, marka musi przynieść w tym roku zysk – w innym wypadku, poidło dla Bentleya (koncern Volkswagena) zastanowi się, czy jego istnienie ma dalszy sens.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.