Kierowca dostał mandat za otwarte okno – “to podżeganie do kradzieży”


Nietypowy mandat, jakim ukarano w zeszłym tygodniu 77-letniego kierowcę, wywołał duże zainteresowanie światowych mediów. Włoscy policjanci uznali, że pozostawienie samochodu na parkingu z otwartym oknem to “podżeganie do kradzieży”. Dla mężczyzny to absurd, ale zasadność mandatu uznaje nawet jego prawnik.

Z niemiłą niespodzianką spotkał się 77-letni mieszkaniec Turynu, który w upalny dzień wracał do swojego zaparkowanego samochodu. Przebywający na urlopie w miejscowości Alghero na Sardynii mężczyzna znalazł mandat za wycieraczką. Jego treść zbiła go z tropu.

Kierowca został ukarany przez lokalną policję municypalną za pozostawienie samochodu na postoju z otwartym oknem. Włoscy mundurowi uznali to jako wykroczenie, które polega na zaniedbaniu obowiązków kierowcy. Ten powinien zgodnie z tamtejszym prawem dochować wszelkich starań, by nie ułatwić kradzieży samochodu lub tego, co się w nim znajduje.

Funkcjonariusze wystawiający mandat dodali w uzasadnieniu, że takie działania kierowcy mogą prowadzić nawet do wypadku lub innych niebezpiecznych czynności dokonywanych skradzionym pojazdem. 77-latek uznał jednak karę za absurd i wyraz nadgorliwości, nie widząc w swoich działaniach “nakłaniania do popełnienia przestępstwa”.

Mężczyzna bronił się w rozmowie z włoskimi mediami, że zawsze jeździ z otwartym oknem, gdyż transportuje w samochodzie psa. Dotychczas, nie zwracał uwagi na jej zamykanie po zaparkowaniu samochodu. O poradę prawną mieszkaniec Turynu poprosił nawet adwokata, ale i on przyznał, że podstawy do przyznania mandatu są jak najbardziej uzasadnione.

Naczelnik policji municypalnej w Alghero pochwalił działania swoich podwładnych. Dodał, że nieznajomość kodeksu drogowego szkodzi, a dzięki mandatowi mężczyzna powinien już nigdy nie zapomnieć zamknąć okna w swoim samochodzie.

źródło: Interia