Kolekcja skonfiskowanych supersamochodów wiceprezydenta trafia na aukcję

25 drogich supersamochodów wiceprezydenta Gwinei Równikowej zostało 3 lata temu skonfiskowane przez Francję. Jeszcze w tym roku wszystkie zostaną zlicytowane w Szwajcarii. Spodziewany zysk, 13 milionów euro, zostanie przekazany na pomoc żyjącym w nędzy rodakom miłośnika drogich zabawek.

Wiceprezydent Gwinei Równikowej, Teodorín Nguema Obiang, od lat dawna słynie z ostentacyjnego zamiłowania do luksusu i drogich prezentów. 51-latek, jako syn rządzącego krajem nieprzerwanie od 40 lat prezydenta Mbasogo, nie oszczędzał sobie przyjemności, na jakie mógł sobie pozwolić dzięki uprzywilejowanej pozycji.


Nguema Obiang lubi drogie kosztowności, gadżety, wille, jachty i samochody. Dużo samochodów. W jego kolekcji luksusowych i sportowych wozów znalazły się bardzo rzadkie i drogie okazy. Sposób gromadzenia majątku bogatego syna autorytarnego przywódcy Gwinei Równikowej budzi jednak u wielu wątpliwości.

51-letniemu dziś mężczyźnie zarzuca się wielokrotne defraudowanie dotacji i państwowych funduszy, które – podobno – istotnie przyczyniły się do jego bogactwa. Rząd Francji musiał mieć wystarczające dowody na nielegalny zakup co najmniej jego wielu samochodów, bowiem kolejno w 2012 i 2016 część z nich została skonfiskowana.

Teraz, 25 supersamochodów doczeka się licytacji w Szwajcarii. Docelowo, wszystkie mają zostać sprzedane za sumę około 13 milionów euro. Środki te mają zostać przekazane na pomoc społeczną dla mieszkańców Gwinei Równikowej, która w przeciwieństwie do majętnego tandemu ojca i syna u władzy – żyje w nędzy.

W kolekcji, która niebawem pójdzie pod młotek, znajdują się takie ciekawe okazy, jak m.in. Bugatti Veyron Grand Sport, Maserati MC 12, Ferrari Enzo, Astron Martin One-77, Ferrari 599 GTO czy Porsche Carrera GT. Na najwięcej uwagi zasługuje unikatowe Lamborghini Veneno Roadster – powstało jedynie 9 sztuk tego modelu.

źródło: Carscoops

Twój adres email nie zostanie opublikowany.