Kraków ustawił urządzenia mierzące poziom zanieczyszczenia od samochodów

Kraków w ostatnich miesiącach podejmuje różne działania, które mają na celu ograniczyć zanieczyszczenia emitowane przez samochody. Po “strefie czystego transportu”, przyszedł czas na ustawienie urządzeń monitorujących poziom zanieczyszczeń, jaki emitują samochody. Po raz pierwszy pojawiają się one w Polsce.

Od zeszłego poniedziałku, 10 czerwca, kierowcy poruszający się po Alejach Trzech Wieszczów oraz ulicy Księcia Józefa, nie umkną uwadze ustawionych tam nowoczesnych urządzeń pomiarowych. Nie chodzi tym razem o fotoradary mierzące prędkość, lecz o aparaturę sprawdzającą poziom zanieczyszczenia emitowanego przez pojazdy.

System bada spaliny pod kątem wielu czynników, m.in. dwutlenku węgla, cząsteczek stałych PM czy dwutlenek azotu, po czym ocenia, czy aktualnie obowiązujące normy nie są przekraczane przez dany pojazd. Na podstawie wyników badań, sporządzone zostaną statystyki i informacje o tym, jaka jest skala problemu.


Aparatura będzie badać każdy pojazd, jaki przejedzie po wspomnianych ulicach Krakowa. To pierwsze takie rozwiązanie w Polsce, które wcześniej sprawdziło się m.in. w Londynie. Zarząd Transportu Publicznego będzie prowadzić pomiary do końca tego miesiąca.

Według szacunków, w badaniach może wziąć udział nawet 100 tysięcy samochodów.

źródło: Krakow.pl