Przed tygodniem skontrolowano ciężarówki na A4 – połowa straciła dowody

dav

Inspekcja Transportu Drogowego ponownie urządziła “łowy” na ciężarówki poruszające się po polskich drogach. Za pomocą mobilnej stacji kontroli sprawdzono 42 pojazdy. Aż połowa z nich utraciła dowody rejestracyjne.

Nowoczesna mobilna stacja kontroli pojazdów to chluba Inspekcji Transportu Drogowego, która regularnie chwali się wynikami przeprowadzanych za pomocą tego urządzenia kontroli. Zazwyczaj jednak nie powinny one wprawiać nikogo w dobry humor – obrazują bowiem to, jak powszechnym problemem są w Polsce niesprawne technicznie pojazdy poruszające się po drogach.

Ostatnie badanie przy okazji 8-tonowej aparatury miało miejsce kilka dni temu na opolskim odcinku autostrady A4. Funkcjonariusze ITD sprawdzili stan techniczny 42 pojazdów ciężarowych o masie do 40 ton. Sprawdzono stan układu hamulcowego i hamulcowego.


Ponadto, uwagę zwrócono też na kondycję zawieszenia, a także emisję szkodliwych substancji i obecność ewentualnych urządzeń np. pozwalających na “oszukiwanie” tachografu. Rezultaty kontroli są zatrważające.

Aż połowa ze skontrolowanych ciężarówek utraciła dowody rejestracyjne, a 6 z nich nie nadawało się w ogóle do dalszej jazdy. To już kolejna taka sytuacja w ciągu ostatnich miesięcy, kiedy to rutynowa kontrola skutkuje tak dużym odsetkiem m.in. odebranych dowodów rejestracyjnych.

Motywuje to Inspekcję do dalszych działań. W najbliższych miesiącach mają zostać zakupione dodatkowe mobilne stacje kontroli pojazdów, które mają pozwolić na liczniejsze i częstsze kontrole stanu technicznego pojazdów na polskich drogach. Jest z czym walczyć.