8 lat po premierze Skoda Citigo zostanie pierwszym elektrycznym autem marki

Hybrydowy Superb to nie jedyna nowość czeskiej marki w kwestii pojazdów o alternatywnych źródłach napędu. Oferta niebawem poszerzy się też o pierwsze elektryczne auto. Będzie nim Skoda Citigo-e iV. Pod przestarzałe nadwozie wpakowano napęd, który zapewnia m.in. 265 km zasięgu.

Skoda Citigo to obecnie najstarszy model w gamie czeskiej marki. Niewielki hatchback będzie w tym roku świętować już ósme urodziny, co czyni go już autem nie tyle drugiej, co już trzeciej świeżości.


Czesi nie planują go jednak wysyłać na emeryturę. Koncepcja tego niewielkiego hatchbacka została rozwinięta na nowo. Citigo posłużyła za bazę do opracowania pierwszego w historii w pełni elektrycznego samochodu Skody.

Citigo-E iV, bo tak się nazywa, będzie napędzana układem o mocy 82 KM, który osiąga maksymalnie 210 Nm momentu obrotowego i 130 km/h prędkości maksymalnej. Zasięg elektrycznego Citigo to maksymalnie 265 kilometrów, co czyni go pojazdem na wskroś miejskim.

Sprint do setki, jakim Skoda zdecydowała się pochwalić, wynosi 12,5 sekundy. Z kolei 36,8 kWh bateria będzie mogła być naładowana do 80% nawet w godzinę, jeżeli korzystać się będzie z tzw. mieszanego cyklu ładowania.

Produkcja elektrycznej Skody Citigo ruszy w drugiej połowie tego roku w słowackich zakładach marki. Auto dostępne będzie tylko jako 5-drzwiowy hatchback, a do wyboru klienci będą mieli różne sposoby na spersonalizowanie m.in. wystroju wnętrza.