Spaliny do kontroli, czyli policja prowadzi akcję “SMOG”

Polska policja rozpoczęła przedostatni tydzień maja nową akcją. Na terenie całego kraju trwają wnikliwe kontrole samochodów pod kątem emisji spalin. Tym, których samochody przekraczały dopuszczalne limity, odbierano dowody rejestracyjne.

Akcja “SMOG”, która w 2018 roku doprowadziła do odebrania ponad 6 tysięcy dowodów rejestracyjnych, doczekała się kontynuacji także i w bieżącym roku. Celem działań funkcjonariuszy jest usuwanie z ruchu drogowego pojazdów, które łamią dopuszczalne normy emisji zanieczyszczeń.

Od poniedziałku 20 maja na obszarze całej Polski policjanci zatrzymują samochody, które jak ujęła Komenda Główna Policji w oświadczeniu, w widoczny sposób generują zbyt szkodliwe spaliny. Przy kontroli funkcjonariusze używają specjalistycznej aparatury.


Poza analizatorami składu spalin dla silników benzynowych, niezbędne będą także tzw. dymomierze, które stosuje się w przypadku pojazdów z silnikiem diesla. Te pojazdy, które negatywnie przejdą weryfikację, tracą dowody rejestracyjne.

Co może na to wpłynąć? Np. usunięta sonda lambda, zdemontowany katalizator czy wadliwy układ wydechowy. Aby “ukarane” pojazdy wróciły na drogi, ich kierowcy będą musieli usunąć na własny koszt wykrytą usterkę. Potwierdzić ma to pozytywnie zakończone badanie techniczne.

Twój adres email nie zostanie opublikowany.