Rok i wystarczy – te samochody właściciele sprzedają najszybciej

Kupno samochodu to zazwyczaj inwestycja, której nie dokonuje się zbyt często. Niektórzy wiążą się z danym pojazdem na kilka, a niektórzy – nawet na kilkanaście lat. Sprawdźmy jednak z jakimi samochodami właściciele wiążą się na krótko, a dokładniej – jedynie na rok.

Amerykański portal I See Cars przeprowadził ciekawe badania związane z tym, które nowe samochody zmieniają właścicieli już po roku użytkowania. Większość pozycji to dobrze znane w Europie modele, a co ciekawsze – równie duża część to pojazdy marek premium.


Na pierwszym miejscu znalazł się Mercedes Klasy C. Aż 12,4% jego nabywców zdecydowała się za Oceanem na sprzedanie go po ledwie roku od zakupu. Drugą lokatę zajęło BMW serii 3 (11,8%), a podium zamknął średniej wielkości SUV Land Rovera – Discovery Sport (11,8%).

Kolejne lokaty to dalej samochody drogie. Range Rover Evoque (10,9%), Mini Clubman (10,7%), BMW X1 (10,4%), BMW X3 (9%) i niespodzianka – samochód z przeciwnego bieguna, Nissan Versa Note (znany niegdyś w Europie jako Nissan Note; 9%). Zestawienie zamyka Jaguar XF (8,8%) oraz ponowne tanie auto Nissana, sedan Versa (8,7%).

Jaka była metodologia? Prowadzący badanie postanowili sprawdzić aż 46 milionów ogłoszeń sprzedaży samochodów z ostatnich 3 lat. Zwrócono uwagę na pojazdy nowe, dowolnych marek. Skąd tak wiele wśród nich europejskich producentów samochodów, delikatnie mówiąc, droższych?

Ciężko znaleźć tutaj rzecz jasna jedno wytłumaczenie. Można jednak podejrzewać, że popularnym powodem dla tak szybkiego rozstania się z nowymi samochodami może być niemiłe zaskoczenie co do kosztów utrzymania, a także ostudzenie emocji po tym, jak dziecięca radość po zakupie mija. Wówczas wielu kierowców mogło dojść do wniosku, że np. Mini Clubman to samochód nie spełniający ich oczekiwań – za ciasny, źle się prowadzi, wywołuje śmiech sąsiada – i tak dalej.