Najciekawsze włoskie auta pod jednym dachem, czyli FCA Heritage Hub

Zapomnijmy na moment o stagnacji w FCA z ostatnich lat i zamiast tego – zerknijmy w przeszłość. Zachęca do tego bowiem nowo powstałe muzeum dziedzictwa włoskiego skrzydła tego międzynarodowego koncernu. Pod jednym dachem zobaczymy najciekawsze dzieła tamtejszych konstruktorów. Lancia Fulvia, Fiat Ecobasic, Alfa Romeo 8C… I wiele innych.

Muzea motoryzacyjne to dziedzina, w której wielu producentów samochodów potrafi w imponujący sposób zaprezentować swoje możliwości. Kto odwiedził choćby jedną tego typu placówkę gdziekolwiek w Europie, ten przekonał się na własnej skórze. Wśród najsłynniejszych, wyróżnia się muzeum Mercedesa w Stuttgarcie, Porsche w Zuffenhausen, BMW w Monachium czy Volkswagena w Wolfsburgu.


To jednak ledwie wierzchołek góry lodowej. Warte uwagi wystawy zbierające w jednym miejscu najciekawsze dokonania konstruktorów danej marki, całkiem nieźle udają się też Włochom. Najnowszym obiektem tego typu jest muzeum FCA Heritage Hub, które otwarto właśnie w Turynie.

Jak sama nazwa wskazuje, opisywane muzeum to punkt, w którym koncern FCA chce pochwalić się swoim dotychczasowym dziedzictwem. Pod jednym dachem, na powierzchni 15 tysięcy metrów kwadratowych, zebrano ponad 250 oryginalnych i niepowtarzalnych samochodów Alfy Romeo, Lancii i Fiata.

Muzeum ma na celu nie tylko przedstawić najciekawsze dokonania włoskich konstruktorów, ale i pełnić rolę edukacyjną. Wśród najciekawszych pojazdów, jakie znalazły się w FCA Heritage Hub, można wymienić takie pojazdy, jak: Lancia Fulvia Concept (2003), Alfa Romeo 8C Competizione (2006), Fiat Ecobasic Concept (1999) czy Lancia Stratos HF (1972).

Ponadto, nie zabrakło też niecodziennych wariacji na temat najpopularniejszych pojazdów Fiata. W muzeum roi się od prototypów na bazie Fiata Pandy czy limitowanych edycji Fiata 500 (w tym, niebywałe 500 Zagato z 2011 roku).

Ogółem rzecz ujmując, fan każdej z trzech włoskich marek obecnych, na pewno znajdzie tutaj coś dla siebie. Organizatorzy nie powinni jednak zasiadać na laurach – pierwsi goście są rozczarowani brakiem informacji o godzinach otwarcia czy cenach biletów. Liczymy, że te błędy szybko zostaną naprawione!