Jaś Fasola wystawia na sprzedaż swojego wyjątkowego Mercedesa 500 E

To nie jest zwykłe W124 i zdecydowanie nie jest zwykła oferta. Rowan Atkinson, znany prywatnie jako zapalony miłośnik motoryzacji, postanowił sprzedać swojego rzadkiego Mercedesa 500 E. Niepozorny youngtimer napędzany jest 326-konnym V8. Ponadto – ma kierownicę po lewej stronie. Po Wielkiej Brytanii jeździ zaledwie 29 takich samochodów.

Jaś Fasola, a właściwie Rowan Atkinson, słynie nie tylko ze swojego scenicznego wizerunku, ale i zamiłowania do motoryzacji. Brytyjski komik może pochwalić się imponującą kolekcją samochodów, a także różnymi ciekawymi pozycjami na liście pojazdów, jakie posiadał. Nic nie trwa jednak wiecznie.

W 2015 roku Atkinson zasłynął ze sprzedaży kultowego McLarena F1, który znalazł nowego kupca za 8 milionów funtów. Teraz, Mr. Bean postanowił sprzedać swoje kolejne oczko w głowie. Ten wyjątkowy Mercedes 500 E jest równie interesujący pod kątem specyfikacji technicznej, jak i swojej historii.


Pod maską spoczywa 326-konne V8 o pojemności 5 litrów, które do 100 km/h rozpędza się w niecałe 6 sekundy. Prędkość maksymalna wynosi 250 km/h, a moment obrotowy wynosi aż 480 Nm. Napęd – rzecz jasna tylny, natomiast skrzynia biegów to czterostopniowy, klasyczny automat.

Po raz pierwszy auto zostało kupione jako nowe w 1991 roku. Atkinson użytkował je przez kolejne 3 lata, po czym postanowił znaleźć dla niego nowego właściciela. Ten był dla Mercedesa bardzo wierny. Użytkował on auto przez kolejne 23 lata, decydując się na sprzedaż dopiero w lipcu 2017 roku. Wtedy historia zatoczyła koło.

Chęć zakupu 500 E wyraził wtedy… Rowan Atkinson. Postanowił on odkupić Mercedesa, ponownie stając się jego właścicielem. Wtedy – było to nowoczesne, luksusowe auto sportowe. Dziś, jest to rzadki, majestatyczny youngtimer. Bardzo rzadki. Takich egzemplarzy jest w Wielkiej Brytanii jedynie 29.

Niespełna dwa lata później, Jaś Fasola ponownie rozstaje się z Mercedesem, wystawiając go na sprzedaż na giełdzie klasyków. Zarządzający aukcją spodziewają się ogromnego zainteresowania. Efekt Jasia Fasoli zrobi swoje.