Już w tym roku poznamy pierwsze Volvo na prąd – nachodzi elektryczne XC40

Ofensywa Volvo w dziedzinie elektromobilności wchodzi w decydującą fazę. Jeszcze w tym roku szwedzka marka przedstawi swoje pierwsze, seryjne, w pełni elektryczne auto. Zagości on pod karoserią kompaktowego crossovera XC40. Za kilka lat, wersja napędzana prądem będzie dostępna w każdym modelu Volvo.

O planach Volvo związanymi z elektryfikacją, oferty w ciągu ostatnich miesięcy słyszeliśmy już sporo. Po tym, jak oferta marki została już praktycznie całkowicie odnowiona (ważą się losy następcy V40), szwedzki producent może skupić się na wdrażaniu do produkcji elektrycznych wariantów swoich spalinowych modeli.

To część ambitnego planu na najbliższe lata, który ma sprostać obecnym tendencjom w motoryzacji. Słowem – każdy producent inwestuje dzisiaj fundusze w rozwój pojazdów elektrycznych, widząc w nich przyszłość i zabezpieczenie na wypadek dalszego, radykalnego zaostrzania norm emisji spalin.


Pierwszym, seryjnym elektrycznym Volvo, które trafi do sprzedaży, będzie XC40, które w konwencjonalnej wersji dostępne jest już od 2 lat. Wariant na prąd zostanie zaprezentowany jeszcze w tym roku. Niestety, póki co nie są jeszcze znane szczegóły na temat specyfikacji technicznej tego modeli ani dokładnej daty premiery.

Wiadomo tyle, że przedsmakiem przed premierą w pełni elektrycznego Volvo, będzie odmiana hybrydowa typu plug-in. Zostanie ona wyposażona w 1,5-litrowy silnik benzynowy, który wraz z napędem elektrycznym rozwinie moc 268 KM. Osiągi? Bardzo przyzwoite. Nawet 7,5 sekundy do 100 km/h i 425 Nm momentu obrotowego. Premiera wersji Twin Engine powinna mieć miejsce w połowie roku.

źródło: Inside EVs