Oto nowy Hyundai Sonata, czyli najlepiej wyglądający model marki w historii

Hyundai wkracza w nową erę designu. Koreańska marka chce oferować już nie tylko dobrze wykonane i atrakcyjne cenowo samochody, ale i naprawdę dobrze wyglądające. Na pierwszy ogień idzie zupełnie nowa Sonata, która w przyszłym miesiącu będzie miała swoją światową premierę. Już teraz możemy podziwiać ją na zdjęciach. Styliści stanęli na wysokości zadania!

W Europie Sonata nie zawojowała rynku, jednak w skali globalnej jest to jeden z najważniejszych samochodów Hyundaia. Od czasu premiery w 1985 roku na rynek trafiło aż siedem generacji średniej wielkości sedana. Ledwie 5 lat od premiery dotychczasowego modelu, na rynek ma wkroczyć następca. Co ciekawsze, zwiastujący nowy rozdział w dziejach koreańskiej marki.


Na miesiąc przed spodziewaną premierą na New York Auto Show, do sieci trafiły zdjęcia ósmego wcielenia Hyundaia Sonaty. Zgodnie z oczekiwaniami, samochód jest seryjną odmianą zjawiskowego prototypu Le Fil Rogue z 2018 roku, który miał zapowiadać przyszły kierunek rozwoju nowych Hyundaiów.

Samochód zyskał smukłą sylwetkę, odznaczającą się podłużnym i szerokim przodem, a także płynnie biegnącą linią nadwozia. Przód wyróżnia się typowym dla nowych modeli marki dużym grillem, który teraz stał się jeszcze szerszy i majestatyczny. Reflektory zyskały strzelisty kształt, a ciekawym smaczkiem stylistycznym są diody do jazdy dziennej połączone z chromowaną listwą.

Tylna część nadwozia jest już nieco mniej oryginalna. Lampy w kształcie litery C łączą się u spodu, tuż nad wielkim napisem S O N A T A. Złośliwi zarzucają Hyundaiowi zbyt duże zapatrzenie się w Hondę Civic Sedan. Fakt, coś w tym jest.

Nie zabrakło także zdjęć kokpitu. W tym miejscu dobitnie widać, jak duży postęp jakościowy wykonał Hyundai w ostatniej dekadzie. Deska rozdzielcza wygląda nie tylko spójnie i estetycznie, ale już na fotografiach wygląda na wykonaną z lepszych, niż dotychczas materiałów. Jest skóra, chrom, lakier fortepianowy – niczego nie brakuje.

Nie zabrakło rzecz jasna ekranu dotykowego w centralnym punkcie konsoli centralnej. Ponadto, ekran zastąpił też dotychczasowe zegary. Zabrakło też klasycznej dźwigienki do zmiany trybów jazdy automatycznej skrzyni biegów. Teraz są tutaj przyciski.

Nie łudźmy się – na fotografiach przedstawiono najbogatszą i najdroższą wersję wyposażeniową. W tym miejscu pojawia się zatem jedno, ważne pytanie – jak wyceniona zostanie nowa Sonata? Niestety, w parze z postępem jakościowym i technologicznym spodziewać się należy wyższych cen. Czas pokaże, czy konsumenci będą masowo brać pod uwagę Hyundaia już nie dla ceny, ale innych względów – np. jakości i wyglądu.

Pełną specyfikację techniczną nowej Sonaty poznamy w połowie przyszłego miesiąca. Co ciekawe, samochód ma duże szanse wrócić na europejski rynek. Mówi się, że wysłużone i40 (produkowane od 2011 roku) ma zostać zastąpione właśnie przez ten model. Tym razem, globalny – Sonata zniknęła bowiem z naszych salonów dekadę temu.