Profesjonalne tablice rejestracyjne mają pojawić się w lipcu tego roku

Nadchodzi ciekawe udogodnienie dla tych, którzy zamierzają kupić samochód w profesjonalnym punkcie sprzedaży. W lipcu tego roku wprowadzone mogą zostać nowe tablice rejestracyjne, które nosić będzie mogło kilka samochodów. Dzięki temu, łatwiejsze będzie wybranie do jazdy próbnej konkretnego modelu, gdyż nie będzie trzeba go oddzielnie rejestrować.

Jak powiedział Minister Cyfryzacji, Centralna Ewidencja Pojazdów zakończy proces dostosowywania się do obsługi nowego rodzaju tablic w lipcu 2019 roku. Koniec przygotować zapowiada też Ministerstwo Infrastruktury. Same przepisy regulujące działanie tzw. profesjonalnych tablic rejestracyjnych mają wejść w życie 11 lipca.

Profesjonalna tablica rejestracyjna to dogodne rozwiązanie dla np. dealerów samochodowych. Opiera się ono na funkcjonowaniu jednej tablicy rejestracyjnej dla wielu pojazdów. Dzięki temu, zniknie obowiązek zarejestrowania każdego poszczególnego samochodu na placu salonu sprzedaży.


Od lipca tego roku, przynajmniej w teorii, klientowi łatwiej będzie uzyskać do jazdy testowej konkretny samochód i nie będzie on musiał już wybierać “z tego, co stoi przed salonem”. Profesjonalne tablice mają wyróżniać się zieloną czcionką, a przed przejażdżką danym samochodem konieczne będzie jedynie wypełnienie krótkiego blankietu z danymi pojazdu.

Jak podaje Wirtualna Polska, koszt wydania opisywanego rodzaju tablic rejestracyjnych ma wynieść łącznie 205 złotych. 100 zł za decyzję, 80 zł za tablice, 15 za nalepki i 10 za blankiet. Z nowego rozwiązania skorzystać może nawet 20 tysięcy podmiotów w całej Polsce.