Najskuteczniejszy fotoradar na polskich drogach zniszczony. Za sprawą raportu GITD?

Kilka dni temu GITD opublikowała raport o najskuteczniejszych fotoradarach w Polsce. Ten z Gliwic był najlepszy, tylko w 2018 roku zarejestrował 26,4 tys. wykroczeń. Już nie działa, został uszkodzony.

Najwięcej wykroczeń zarejestrowanych przez fotoradary odnotowano w Gliwicach (26,4 tys.), w Warszawie przy ul. Spacerowej (22 tys.) oraz w Kamieńsku (13,8 tys.). GITD opublikowała raport, który objął zarówno odcinkowe pomiary prędkości jak i klasyczne fotoradary. Dla zaspokojenia Waszej ciekawości dodam, że najskuteczniejszy odcinkowy pomiar prędkości dokonał w zeszłym roku 16,5 tys. pomiarów i znajduje się pomiędzy Babigoszczem a Gniazdowem. Natomiast najwięcej przejazdów na czerwonym świetle zarejestrowało urządzenie w Jabłonnie (8,4 tys.)

Najskuteczniejszy fotoradar znajduje się na zjeździe z autostrady A1 prowadzącym na autostradę A4 w Gliwicach. Obowiązuje tutaj ograniczenie prędkości do 50 km/h. Postawiony przed fotoradarem znak ograniczenia prędkości nie spełniał jednak swej roli, to Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym ulokowało tutaj swoje urządzenie, na wniosek GITD oraz Oplicji. W tej chwili jednak urządzenie nie robi już zdjęć, bo zostało uszkodzone przez chuliganów.


Szkody wyceniono na kilka tysięcy złotych. Wiadomo już, że nieznani sprawcy rozbili szybę wizjera kamery, lampę błyskową i uszkodzili głowicę. Naprawa potrwa z pewnością kilka tygodni.

Protestujący we Francji zniszczyli ponad połowę fotoradarów

Od początku protestów “żółte kamizelki” zniszczyły blisko 60% fotoradarów, pierwotnie Francja miała ich 3,2 tys. Urządzenia stały się wrogiem narodu po tym jak limit prędkości na drogach dwukierunkowych drugiej kategorii został zmniejszony z 90 km/h do 80 km/h. Protestujący chcą w ten sposób pozbawić budżetu części wpływów z kar nałożonych dzięki tym urządzeniom.