Kłódka na klamce – nowa, niedorzeczna metoda wyłudzania pieniędzy

Kilka dni temu sieć obiegł post jednej z internautek, która opisała niecodzienną metodę wyłudzenia pieniędzy. Na klamkę samochodu nałożono kłódkę z szyfrem, do której dołączono instrukcję postępowania. Na Facebooku należy skontaktować się ze stroną internetową i… wykupić kartę o wartości 100 złotych. Brzmi jak żart, ale to zwykłe oszustwo.

O tym niecodziennym przypadku napisał w zeszłym tygodniu portal Niebezpiecznik.pl. Do klamki samochodu przymocowano ciasno zapiętą kłódkę odblokowywaną szyfrem. Dołączono do niej krótką instrukcję postępowania dla zakłopotanego kierowcy, której treść po rozłożeniu na czynniki pierwsze zdradza, z czym mamy do czynienia. To nie żart, a zwykłe oszustwo.

Kierowca, któremu zależy na zdjęciu kłódki, musi wejść na Facebooka i odnaleźć profil o wdzięcznej nazwie “Darmowe Otworzenie Kłódki”. Następnie, poprzez prywatną wiadomość na czacie, administrator strony informuje, że aby odblokować kłódkę, należy kupić kartę Paysafecard o wartości 100 złotych.


Kupujący ma podzielić się kodem PIN do karty, po czym pomocni specjaliści od “darmowego otwierania kłódek” mają dołożyć wszelkich starań w celu zdjęcia kłódki z klamki. Na razie nie wiadomo, ilu innych kierowców padło ofiarą tej ekscentrycznej próby wyłudzenia pieniędzy.

Jeżeli znajdą się kolejni poszkodowani, pewne jest jedno – należy podjąć się metody ręcznego zdjęcia kłódki udając się np. do ślusarza lub samemu przy okazji narzędzi spróbować ją usunąć z klamki. Warto zrobić to jak najszybciej, bowiem taki nieproszony gość na klamce może nie tylko hałasować w czasie jazdy, ale i uszkodzić lakier.

Obecnie strona na Facebooku już nie działa. Autor pomysłu być może wystraszył się internetowego rozgłosu, jednak nie oznacza to, że zrezygnował. Warto zgłaszać wszelkie podobne przypadki na policję.