Strajk w fabryce Audi – węgierscy pracownicy domagają się wyższych płac

Dopiero co w węgierskich zakładach Audi w Győr ruszyła produkcja nowego Q3, a już pojawiły się pierwsze komplikacje. Pracownicy fabryki zrzeszeni w związku zawodowym ogłosili bowiem strajk. Chcą oni wyrazić przez to swoje niezadowolenie m.in. z powodu zbyt niskich płac. Do protestu mogło przyłączyć się nawet 4500 osób.

Przedstawicielstwo związku zawodowego pracowników fabryki Audi ogłosiło, że do strajku przystąpili zarówno pracujący przy produkcji samochodów, jak i silników. Ich liczba szacowana jest na od 4000 do nawet 4500 ludzi. Dla porównania, w zakładach pracuje 13 tysięcy ludzi, a 9 tysięcy to członkowie związku zawodowego.

Zatrudnieni Węgrzy domagają się m.in. natychmiastowego wzrostu pensji o 18%, jednego wolnego weekendu w miesiącu, premie jubileuszowe oraz dodatkowe urlopy na opiekę nad dzieckiem. Dotychczasowe rozmowy z zarządem fabryki nie przyniosły rezultatów – wszystkie 7 propozycji (np. 20% podwyżki w ciągu dwóch lat) strajkujący uznali za niewystarczające.


Sytuacja płacowa w węgierskich zakładach Audi, jak zwrócił uwagę lokalny dziennik “Nepszava”, jest lepsza od średniej krajowej, jednak gorsza od zarobków w innych krajach Europy Środkowej. Na sąsiedniej Słowacji pensje w fabrykach koncernu VW są wyższe średnio o 28%, a w Polsce – aż o 39%. Obecnie przeciętne wynagrodzenie w fabryce w Győr to 444 tys. forintów, czyli ok. 5976 zł.

Protest, do jakiego przystąpiono w zakładach w Győr w północno-zachodnich Węgrzech, może doprowadzić do poważnego paraliżu. Znajdująca się tam linia produkcyjna silników jest bowiem największą taką w Europie. Bez jednostek napędowych nie może działać m.in. główna, niemiecka fabryka Audi w Ingolstadt. Już teraz tamtejsze zakłady również wstrzymały produkcję.

Jeżeli między przedstawicielami związku zawodowego i Audi nie dojdzie do porozumienia, to kryzysowa sytuacja może ulec znacznemu pogorszeniu. W Győr odbywa się produkcja m.in. nowego Audi Q3, a także modeli A3 i TT.

źródło: PAP