Lotos testuje w Warszawie “najnowocześniejszą stację benzynową”

Spółka Lotos chwali się testami nad “najbardziej innowacyjnymi rozwiązaniami ekologicznymi”. W Warszawie testowana jest stacja paliw z punktami ładowania samochodów elektrycznych i systemami odzysku deszczówki, a także wykorzystująca odnawialne źródła energii.

Pilotażowe uruchomienie nowoczesnej stacji paliw w Warszawie to ciąg dalszy działań spółki Lotos w kierunku nowoczesnych technologii. Jesienią ubiegłego roku na tzw. trasie Niebieskiego Szlaku w Warszawie uruchomiono 12 punktów ładowania samochodów elektrycznych.

Na czym polega nowoczesność wspomnianej stacji działającej nieopodal Lotniska Chopina? Jak tłumaczą przedstawiciele spółki, na budynku i wiacie zamontowano panele fotowoltaiczne. Latem mogą one produkować energię elektryczną w celu zasilania np. latarni hybrydowych.


Jeśli standardowe źródło energii (słońce i wiatr) nie dostarcza wystarczającej mocy do zasilania, to następuje automatyczne przełączenie na zasilanie z paneli. Warszawska stacja wdraża też system odzysku wody deszczowej. Jak tłumaczą przedstawiciele Lotosu, pozwala to zmniejszyć zużycie wody gospodarczej na stacji.

To jeszcze nie wszystko. W 2021 roku na stacji paliw w Gdańsku i Warszawie ruszą pierwsze punkty do ładowania wodoru w Polsce.

Oba stanowiska, razem z instalacją do oczyszczania i dystrybucji wodoru, tworzą projekt Pure H2, który w 20% będzie opłacany ze środków unijnych. Umowę na finansowanie inwestycji wartej 10 mln euro podpisano w grudniu podczas Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.

– przekazali przedstawiciele spółki Lotos w komunikacie prasowym.

źródło: PAP