Wynajem długoterminowy a leasing, co się opłaca? Czy znasz pojęcie wartość rezydualna?

Świadomi konsumenci dochodzą do wniosku, że posiadanie dzisiaj nowego, czy nawet używanego auta na własność, wcale nie jest wygodne. Coraz częściej sięgają po alternatywne formy finansowania czterech kółek. Jedną z nich jest wynajem długoterminowy. Czym się różni od leasingu i dlaczego się opłaca?

Jeszcze nie tak dawno usługa długoterminowego wynajmu była dostępna głównie dla przedsiębiorców. Dzisiaj na rynku dostępne są również oferty dla małych firm i osób prywatnych, które mogą skorzystać z dedykowanej formy wynajmu – abonamentu na samochód.

Czym wynajem długoterminowy różni się od klasycznego leasingu?

Z założenia usługa wynajmu długoterminowego jest dedykowana dla osób i podmiotów, które na koniec trwania umowy nie planują auta wykupić. Płacą stałą miesięczna ratę i niczym się nie przejmują. Opłaty miesięczne są stosunkowo niskie i zawierają pełne ubezpieczenie (OC i AC), serwisowanie samochodu oraz sezonową wymianę. To są główne różnice pomiędzy leasingiem a wynajmem długoterminowym, oczywiście przy standardowych założeniach i modelach. Warto skonsultować się z doradcą BSGauto, który może spersonalizować ofertę specjalnie pod nasze indywidualne potrzeby.


Opłata wstępna

W przypadku wynajmu długoterminowego klient w ogóle nie musi szykować opłaty wstępnej. Może wziąć nowe auto i płacić tylko miesięczną ratę, często niższą niż w sumowanym leasingu. Oczywiście istnieje możliwość wpłaty czynszu inicjalnego (to bardziej fachowa nazwa wpłaty wstępnej) wtedy możemy liczyć na niższą ratę miesięczną. Inaczej sprawa wygląda w leasingu, tutaj zawsze musimy być przygotowani na uiszczenie opłaty wstępnej a na koniec dysponować często sporą kwotą na wykup samochodu. Musimy nim potem jeździć albo go sprzedać, co dzisiaj takie łatwe nie jest.

Ubezpieczenie samochodu

Tutaj różnice między wynajmem a leasingiem są jeszcze wyraźniejsze. Przy leasingu, to leasingobiorca ma obowiązek wykupienia polis ubezpieczeniowych AC i OC. Często firma leasingowa narzuca listę firm ubezpieczeniowych, z których można korzystać, dlatego opłaty mogą być jeszcze wyższe. W skali kilku lat (podczas spłacania samochodu) kwoty wydane na ubezpieczenie są znaczące i sięgają kilkunastu tysięcy złotych (zależnie od posiadanych zniżek, mogą oczywiście okazać się jeszcze wyższe). W wynajmie długoterminowym wszystkie formalności załatwia za nas firma oferująca usługę, ponosi również opłaty za ubezpieczenie.

Koszty serwisowe

W przypadku leasingu, to my ponosimy koszty ewentualnych napraw i przeglądów. Tutaj wymieniamy też bardzo dużą zaletę wynajmu długoterminowego, bo koszty serwisowania auta, przeglądów, wymiany opon, etc., leżą po stronie oferującego usługę. Ponosi on ryzyko związane z poważniejszymi naprawami, które często zaskakują posiadaczy samochodów w leasingu a te opłaty trzeba przecież ująć w końcowym rozrachunku.

Wartość rezydualna samochodu

Z  badań wynika, że co prawda zwracamy uwagę na koszty eksploatacji (paliwo, serwis), ale tylko niewielka część kupujących uwzględnia w rozrachunku utratę wartości auta (dzieje się tak podczas leasingu, przy wynajmie nie musimy zwracać na to uwagi). Czynnik ten ma ogromne znaczenie przy późniejszej wartości rezydualnej pojazdu, to znaczy w momencie gdy chcemy je sprzedać i pieniądze przeznaczyć na zakup nowego auta.

Dla kogo oferta wynajmu?

Wynajem to zdecydowanie rozwiązanie bardzo wygodne dla firm. Jednak z powodzeniem z tej formy finansowania pojazdu mogą korzystać również osoby prywatne, które nie przywiązują się do samochodu. Wolą użytkować auto i nie przejmować się opłatami dodatkowymi (ubezpieczenie, przeglądy, serwis).

Warto zaznaczyć również, że wynajem daje możliwość wymiany auta na nowe co np. 3 lata. Na koniec umowy nie musimy się martwić, co zrobić z samochodem, po prostu go oddajemy i bierzemy kolejne. Proste i wygodne!

 

Chcesz żebyśmy przygotowali dla Ciebie ofertę finansowania? Skontaktuj się z jednym z naszych doradców.