Pierwsza Toyota Supra 2020 została sprzedana za niemal 9 mln zł!

Pojawiają się też głosy, że silnik B58 z Supry (współdzielony m.in. z BMW M240i) może stać się czymś na kształt 3JZ. Podobno bez większych problemów da się z niego wykręcić 650 KM!

Zwycięzca aukcji stał się posiadaczem pierwszego egzemplarza produkcyjnego nowej Supry z nr seryjnym 20201.

Dla przypomnienia nowa Toyota GR Supra 2020, która oficjalnie zadebiutowała 14 stycznia, ma pod maską silnik rzędowy, 6 cylindrowy (Twin Scroll turbo) o mocy 340 KM z momentem obrotowym 500 Nm i napędzaną oś tylną. Silnik współpracuje z ośmiobiegową automatyczną skrzynią biegów.


Funkcja Launch Control umożliwia błyskawiczne przyspieszanie, sprawiając że auto od 0 do 100 km/h rozpędza się w 4,3 sekundy.

Producent chwali się, że projektując samochód od zera, na początku trzeba określić wymiary zewnętrzne. Kluczowym czynnikiem jest stosunek rozstawu osi do rozstawu kół.

Podobno najlepszy balans pomiędzy świetną zwinnością oraz ponadprzeciętną stabilnością osiąga się, gdy stosunek tych miar mieści się między 1,5 a 1,6. W nowej Suprze wartość ta wynosi 1,55, co było dla zespołu rozwojowego Toyoty zagadnieniem fundamentalnym, do którego dopasowywano pozostałe elementy auta.

Pierwsze egzemplarze Supry trafią do klientów już niebawem, bo pod koniec lata 2019 roku. Wszystkie samochody powstaną w mieście Graz w Austrii.

Cała kwota z licytacji, czyli 2,1 mln dolarów, zostanie przekazana na Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne oraz Bob Woodruff Foundation wspierającą weteranów.

Użytkownicy reddita donoszą także, że silnik B58 stosowany w Suprze, jest bardzo podatny na tuning. Wiadomo to ponieważ jednostka ma się znaleźć także w BMW Z4, a już teraz montowana jest m.in. w M240i.

Wg dostępnych informacji samym oprogramowaniem da się wzmocnić go o 100 KM, zaś zmiana turbo i drobne modyfikacje pozwalają z niego wycisnąć nawet 650 KM.

Poza tym wcześniej pisaliśmy, że auto powinno kosztować nieco poniżej 200 tys. zł. Dziś już wiemy, że to nieprawda – podstawowa Supra w Polsce będzie kosztować poniżej 300 tys. zł.

Aha, Supra mimo wszystko nie została najdroższym autem sprzedawanym na tej aukcji, tj. Barrett-Jackson. Został nim nowy Ford GT 2019 K001, który został zlicytowany za 2,5 mln dolarów, czyli ponad 9,4 mln zł.

źródło: https://www.barrett-jackson.com/Media/Home/Reader/scottsdale-auction-day-eight-highlights/, https://www.reddit.com/r/cars/comments/aht701/the_b58_in_the_new_supra_may_actually_be_a_bmw/