Prezes Toyoty sprawił sobie wyjątkowy prezent – oto 5-litrowe Century GRMN

Prezes może więcej. A szczególnie może więcej, gdy dowodzi największym koncernem motoryzacyjnym świata. Na specjalne życzenie Akio Toyody, konstruktorzy Toyoty skonstruowali jedyną w swoim rodzaju, potężną, sportową limuzynę. Luksusowa Century przeobraziła się w 5-litrowe Century GRMN.

Akio Toyoda to jedna z najważniejszych postaci świata motoryzacji. Ten utytułowany kierowca wyścigowy to zarazem wnuk założyciela koncernu Toyota, który przez lata wyrósł na prawdziwe motoryzacyjne imperium. Sam Akio, dowodzi nim od 2009 roku. Jak każdy prezes, ma na głowie dużo obowiązków, ale i nie zapomina o przyjemnościach.

Na osobiste życzenie, oddział Toyoty zajmujący się samochodami sportowymi (GRMN) stworzył niecodzienną mieszankę. Połączono sportowego ducha z flagowym modelem marki, czyli oferowaną wyłącznie w Japonii superluksusową limuzyną Century. To tak, jakby BMW M Power stworzyło sportowego Rolls Royce’a Phantom.


Samochód przeszedł szereg modyfikacji zarówno od strony technicznej, jak i wizualnej. Z zewnątrz, tajemniczy czarny lakier, chrom i majestatyczne alufelgi zastąpiła perłowa biel, sportowe obręcze, liczne nakładki oraz spojlery.

Pod maskę z kolei trafiło wolnossące V8 o pojemności 5 litrów, które rozwija moc 381 KM i 510 Nm momentu obrotowego. Spalinowa jednostka współpracuje z 221-konnym silnikiem elektrycznym, co łącznie daje moc 425 KM (wartości się nie sumuje). Reasumując – Century GRMN to hybryda. Piekielnie szybka hybryda.

Pozostałe detale na temat 5,3-metrowej limuzyny pozostają zagadką, bowiem samochód nigdy nie został oficjalnie zaprezentowany. Sieć pełna jest jedynie amatorskich fotografii z ulicy i ujęć z festiwalu prędkości w Goodwood, bowiem to dzięki wprawnemu oku fanów motoryzacji z aparatem świat w ogóle dowiedział się o istnieniu tego samochodu.

Kto wie – ile jeszcze podobnych, unikalnych pojazdów Akio Toyoda skrywa w swoim garażu.