7 stopniowy manual? Obecnie aż trzech producentów oferuje takie skrzynie!

2018 Chevrolet Corvette Stingray

Żeby nie było łatwo, każdy z producentów (Chevrolet, Porsche i Aston Martin) bieg siódmy umieścił w inny sposób.

Jednym z aktualnie oferowanych aut z 7 biegową skrzynią manualną jest Chevrolet Corvette C7 obecny na rynku od roku 2013.

W tym przypadku skrzynia ma standardowy, 6 stopniowy schemat z dodatkowym rzędem biegów. Umieszczono tam bieg 7 oraz wsteczny.


https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/67/2014_Chevy_Corvette_Stingray_in_7-speed_manual_transmission.jpg
fot. Tuner tom (https://commons.wikimedia.org/wiki/File:2014_Chevy_Corvette_Stingray_in_7-speed_manual_transmission.jpg)

Auto dostępne jest w dwóch wersjach. Podstawowa ma V8 o mocy 466 KM, zaś wersja mocniejsza wyposażona została dodatkowo w kompresor. Efekt to 659 KM. Auto oferowane jest też ze skrzynią automatyczną, ale co ciekawe o sześciu przełożeniach.

Porsche w modelu 911 postawiło na swój sposób. Wsteczny jest w stronę biegu pierwszego, zaś w ostatnim rzędzie jest tylko jeden bieg – siódmy.

Niemiecki producent twierdzi, że biegi od 1 do 6 mają sportowe przełożenia, a prędkość maksymalną 305 km/h osiągnąć można na biegu szóstym. Siódemka służy tylko oszczędnego pokonywania autostrad.

Naturalnie to nie wszystkie rozwiązania. Bo jest jeszcze Aston Martin, który w miejscu biegu pierwszego umieścił wsteczny, w miejscu drugiego, bieg pierwszy itd (tzw. dog-leg gearbox). Tego typu skrzynię znaleźć można w modelu V12 Vantage S.

A close up view of the AMSHIFT in sport mode, the gearbox and the lightweight alloy wheels of the Aston Martin V12 Vantage S

Poza tym nadmienić należy, że auto wyposażono w 6 litrowy silnik V12, który pozwala rozpędzić się do 100 km/h w 3,9 sekundy oraz osiągnąć 330 km/h.

The Aston Martin V12 Manual parked on a road in the Warwickshire countryside