Ford i Volkswagen w ten wtorek mają ogłosić duży sojusz!

Celem VW i Forda jest wygranie wojny o samochody elektryczne i autonomiczne. Ścisła współpraca pozwoliłaby także zredukować koszty i lepiej przygotować się do spełnienia nadchodzących norm emisji spalin.

Volkswagen AG oraz Ford Motor Co mają ujawnić duży alians już w przyszłym tygodniu. Ma on wykroczyć poza współpracę dotyczącą samochodów komercyjnych. Chodzi także o zaoszczędzenie miliardów dolarów w opracowywaniu nowych technologii.


Ford i VW planują współpracę, ponieważ zmuszają ich do tego finanse. Sytuacja podobno wymaga ponownego przeanalizowania gdzie powinny być produkowane pojazdy dla Europy, USA i Chin. Ponadto firmy produkujące oprogramowanie przygotowują się do wprowadzenia własnych samochodów autonomicznych.

Do ujawnienia szczegółów ma dojść w ten wtorek (15 stycznia 2019), podczas targów motoryzacyjnych Detroit Auto Show.

Na obecną chwilę wiadomo, że sojusz nie będzie wiązał się z fuzją, ani z udziałami w kapitale, jak ma to miejsce w przypadku aliansu Renault-Nissan-Mitsubishi.

Rozwijający się sojusz podkreśla rosnącą presję dotyczącą wszystkich producentów samochodów. Celem jest zarządzanie kosztami rozwoju pojazdów elektrycznych i autonomicznych.

Kolejnym celem ma być także wspólne opracowywanie technologii wymaganych w celu spełnienia surowszych norm emisji dla milionów pojazdów spalinowych, które będą sprzedawać w nadchodzących latach.

Wymusza to także spowolnienie na największych światowych rynkach, czyli Chiny i USA.

Zakres sojuszu podobno jest wciąż jest ustalany. Nadal trwają rozmowy na temat współpracy w zakresie aut elektrycznych i autonomicznych.

Ramy sojuszu obejmowałyby m.in tworzenie technologii autonomicznej i inwestowanie VW w ten biznes Forda, zaś Ford licencjonowałby platformę pojazdów elektrycznych MEB od Volkswagena.

Ponadto przedstawiciele VW rozmawiali o uzyskaniu dostępu do Forda Transita i półciężarówki Ranger, a także do budowy swoich pojazdów w fabrykach Forda.

źródło: VW, Ford to reveal ‘global alliance’ at Detroit Auto Show, sources say