Wynajem długoterminowy nadal korzystny dla kosztów uzyskania przychodu

Od 1 stycznia 2019 roku zmieniły się zasady opodatkowania wynajmu i leasingu samochodów osobowych w firmach. Wiele mitów na ten temat krąży w Internecie. Jak w 100 proc. odliczyć od podatku wpłatę początkową oraz miesięczną ratę? Wyjaśniamy.

Uchwalone przez parlament prawo wprowadza od 1 stycznia 2019 roku limit 150 tys. zł zarówno dla kosztów amortyzacji, jak i kosztów leasingu oraz długoterminowego wynajmu samochodów. Co to oznacza?

Przepisy a praktyka

Prowadząc działalność i korzystając z długoterminowego wynajmu lub leasingu samochodu wartego do 150 tys. złotych nadal będzie można w 100 proc. odliczyć od podatku dochodowego zarówno amortyzację, jak i wydatki z tytułu leasingu oraz wynajmu, dotyczy to również zakupu ubezpieczenia. Jeżeli przykładowo nasze auto jest warte 150 tys. i wpłaciliśmy 20 proc. czynszu inicjalnego, czyli 30 tys. złotych a rata wynajmu na 36 miesięcy wynosi 2 999 zł, to zarówno wpłatę początkową (czynsz inicjalny) jak i całą ratę możemy odliczyć od podatku.


Na przykład wybierając samochód HYUNDAI Tucson 1.6 GDi Classic 2WD, którego cena katalogowa wynosi 87 tys. złotych twoja rata wyniesie 972 zł (opcja na 36 miesięcy z ubezpieczeniem przy wpłacie początkowej 6,2 tys. złotych). Całą wpłatę, ratę oraz koszty amortyzacji będziesz mógł odliczyć od podatku.

A co z autami droższymi niż 150 tys. zł? W przypadku samochodu za 200 tys. złotych do kosztów uzyskania przychodu będziemy mogli nadal zaliczyć 150 tys., czyli 75% wartości naszego pojazdu. Np. gdy wpłata początkowa (czynsz inicjalny) wynosi 20 proc., co daje 40 tys. złotych a rata za wynajem na 36 miesięcy wyniesie 3 748 zł, to od podatku będziemy mogli odliczyć 30 tys. z czynszu inicjalnego oraz 2.999 zł co miesiąc z naszej raty. W naszej tabeli poniżej podajemy więcej przykładów. Jeżeli masz dodatkowe pytania, skontaktuj się z nami.

Wynajem długoterminowy nadal będzie korzystny ?

Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na długoterminowy wynajem samochodu osobowego droższego niż 86 000 zł, ale tańszego niż 150 000 zł, zyskają dzięki podniesieniu limitu amortyzacji pojazdów osobowych, przed 1 stycznia 2019 roku ustawodawca (w obawie o zawyżanie kosztów poprzez zakup drogiego samochodu osobowego) ograniczał możliwość zaliczania do kosztów podatkowych odpisów amortyzacyjnych wynikających z używania samochodu osobowego o wartości powyżej 20 tys. euro (około 86 tys. złotych).

Najważniejsze zmiany w prawie w praktyce wynajmu długoterminowego

  • Jeżeli w 2019 roku samochód będzie użytkowany wyłącznie w celach firmowych (m.in. ewidencja przebiegu jak w VAT), kosztem nadal będzie 100 proc. wydatków eksploatacyjnych, m.in. paliwo, części. Tutaj się nic nie zmienia.

 

  • W przypadku auta osobowego, które będzie użytkowane w celach firmowych i prywatnie (tzw. cykl mieszany), w koszty uzyskania przychodu będzie można wrzucić 75 proc. wydatków eksploatacyjnych takich jak paliwa, oleje, serwis, części zamienne, opłaty autostradowe, parkingowe itp.

 

  • Dla aut w leasingu operacyjnym nadal będzie można w 100 proc. zaliczyć wszystkie opłaty leasingowe z zastrzeżeniem, że auto nie będzie droższe jak 150 000 zł.

 

  • W przypadku leasingu aut o wartości powyżej 150 000 zł, do kosztów będzie można zaliczyć wszystkie opłaty leasingowe, proporcjonalnie przeliczone do limitu 150 000 zł.

 

  • Uchwała podnosi również limit amortyzacji w przypadku nabycia auta osobowego. W tej chwili kwota wynosi 20 tys. euro, natomiast od 1 stycznia 2019 roku limit wyniesie 150 tys. złotych dla aut spalinowych i hybrydowych oraz 225 tys. dla aut elektrycznych.

 

  • W przypadku samochodów prywatnych wykorzystywanych do celów służbowych – będzie możliwość zaliczenia tylko 20 proc. wydatków w koszty (likwidacja kilometrówki). Tutaj doskonałym rozwiązaniem jest wynajem nowego auta na firmę, dzięki temu zoptymalizujesz koszty podatkowe. Masz pytania, skontaktuj się z nami.