Kraków ograniczy wjazd samochodów do centrum od stycznia 2019 roku

Obszary z ograniczeniami ruchu samochodów to codzienność, która coraz śmielej wkrada się do polskich miast. Już od początku nadchodzącego nowego roku Kraków w dzielnicy Kazimierz utworzy pierwszą w mieście “strefę czystego transportu”. Urzędnicy dają mieszkańcom, taksówkarzom i przedsiębiorcom 6 lat na dostosowanie się do restrykcji.

Już w przyszły piątek 4 stycznia na krakowskim Kazimierzu działać zacznie tzw. strefa czystego transportu, która obejmie 16 ulic i Plac Nowy. Jej podstawowym założeniem będzie ograniczenie wjazdu dla samochodów spalinowych, choć w uchwalonych przez lokalnych radnych przepisach nie brakuje wyjątków.

Do 2025 roku po strefie będą mogli poruszać się mieszkańcy, taksówkarze i przedsiębiorcy, którzy otrzymają specjalne identyfikatory (ok. 400 pojazdów). Do tego czasu będą musieli się dostosować do obowiązujących pozostałe grupy kierowców regulacji. Za 6 lat na obszar Kazimierza wjechać będą mogły tylko samochody napędzane prądem lub gazem CNG.


Krakowscy urzędnicy przewidują, że wejście w życie zapisów o strefie czystego transportu znacznie ograniczy ruch w strefie, a także odciąży oblegane miejsca parkingowe. Przeciwnicy projektu przekonują, że odizoluje on mieszkańców Kazimierza od reszty miasta.

Niektórzy sceptycy zwracają też uwagę na alternatywę. Ich zdaniem bardziej optymalnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie np. strefy parkowania z wysokimi opłatami za postój. Omawiane przepisy uznają za rozwiązanie zbyt radykalne.

źródło: PAP

Twój adres email nie zostanie opublikowany.