Łódzki sąd uniewinnił kierowcę złapanego przez fotoradar Ramet!

Sąd Rejonowy w Łodzi uniewinnił kierowcę, który wg wskazań fotoradaru przekroczył prędkość o 33 km/h. Przyczyną był brak legalizacji po zmianie oprogramowania fotoradaru. ITD odwołało się od decyzji sądu, ale nieskutecznie.

Kierujący został przyłapany przez fotoradar Inspekcji Transportu Drogowego (ITD). Wg zapisanych danych przekroczył on prędkość w terenie zabudowanym jadąc 83 km/h na ograniczeniu do 50 km/h.

Na początku roku łódzki sąd stwierdził, że fotoradar nie posiada polskiej legalizacji, co oznacza że nie spełnia warunków wynikających z polskiego prawa pozwalających na mierzenie prędkości. ITD odwołała się wprawdzie do Sądu Okręgowego w Łodzi, ale ten oddalił apelację utrzymując poprzedni wyrok.


Wg sądu biegły prawidłowo uznał, że pomiar z fotoradaru jest niewiarygodny i dokonał tego nawet nie badając urządzenia o nazwie Ramet z serii AD9. Nie mają one bowiem legalizacji z Głównego Urzędu Miar. Taka legalizacja była wprawdzie przyznana we wcześniejszych latach, jednak producent wprowadził w oprogramowaniu zmiany, a następnie nie starał się ponownie uzyskać polskiej legalizacji.

Producent urządzenia broni się tym, że napotkał na wiele przeszkód ze strony Głównego Urzędu Miar i nie jest zainteresowany rozpoczęciem procedury o zalegalizowanie urządzenia. Fotoradar ma tylko legalizację w Czechach, która nie obowiązuje w naszym kraju.

Aktualnie ITD jest w posiadaniu 46 tego typu urządzeń – 15 sztuk AS9T oraz 31 AD9C. Kierowcy powinni pamiętać, że mogą zwrócić się do jednostki, która dokonała pomiaru i sprawdzić z jakiego urządzenia korzystano. Należy jednak mieć na uwadze, że ITD ma na stanie wiele innych fotoradarów z aktualnymi legalizacjami.

źródła: Świadectwa legalizacji urządzeń – CANARD, Mandaty z dwóch rodzajów fotoradarów nielegalne. Sąd uniewinnił kierowcę, Fotoradar niezgodny z prawem! Sąd anulował mandat kierowcy