GAZ-3409 BOBR i IRBIS PREMIUM – luksus w każdym terenie

BOBR i IRBIS to wszechstronne pojazdy, które doskonale radzą sobie zarówno w 50-stopniowym upale jak i w 50-stopniowym mrozie, w wodzie i na lądzie. W środku skrywają luksusowe wnętrze i wyposażenie rodem z aut premium. Podejrzewam, że wielu zdecydowałoby się na wypad do przytulnego domku na Syberii z obietnicą podstawienia takiej zabawki w garażu (chociaż jak zapewnia producent pojazdy są przeznaczone do przechowywania na zewnątrz).

GAZ-34039 IRBIS może przewozić 12 osób i zapewnia wygodne spanie dla 4 pasażerów. Waży 5400 kg i zabiera na pokład dodatkowe 1600 kg. Pojazd jest napędzany przez 4 cylindrową jednostkę o mocy 122 KM, moment obrotowy wynosi 423 Nm i jest dostępny już przy 1500 obrotach. Do zbiornika wchodzi około 400 litrów paliwa. Pojazd można rozpędzić na lądzie do 60 km/h. Natomiast napęd w wodzie zapewniają gąsienice. IRBIS może płynąć z prędkością 6 km/h.

 


Deska rozdzielcza jest IRBIS-a nie przypomina wnętrza amfibii. Skóra, ładna deska rozdzielcza chroniona przed promieniami słonecznymi oraz system przełączników sterujących. Fotel kierowcy i pasażera posiada amortyzację pneumatyczną. Znalazło się też miejsce na system multimedialny z ekranem dotykowym. Jest kamera cofania i spora lodówka do przechowywania żywności (na dłuższe wypady).

 

Jak tu wejść, żeby nie niszczyć oraz nie zabrudzić? Na zdjęciu przedział pasażerski, w którym wygodnie mogą spać 4 osoby. Fotele można przestawić w układ 1+1. Każdy fotel został wyposażony w pasy bezpieczeństwa.

 

Mniejszym bratem IRBIS-a jest BOBR. Waży prawie tonę mniej i może przewozić 6 pasażerów. Nie przewidziano tutaj miejsc do spania, zdrzemnąć można się jedynie na rozkładanych fotelach. Za napęd odpowiada 4-cylindrowa jednostka o mocy 130 KM. Moment obrotowy wynosi 285 Nm i jest dostępny przy 1800 obrotach. BOBR ma podobne osiągi do IRBIS-a. Może rozpędzić się do 63 km/h na lądzie i do 5 km/h w wodzie.

Deska rozdzielcza pojazdu BOBR. Wygląda to naprawdę bardzo estetycznie. W oczy rzuca się brak stacyjki, amfibię uruchamiamy przyciskiem START/STOP. W odróżnieniu od większego brata widzimy mniej funkcji, ale po prawej stronie (widać na kolejnym zdjęciu) znajduje się rozbudowany system multimedialny.
BOBR oferuje 6 foteli w dwóch rzędach. Miejsca jest naprawdę sporo. Producent podaje, że dodatkowa izolacja akustyczna zapewnia komfortowe podróżowanie wewnątrz pojazdu. Jestem w stanie sobie to wyobrazić :-).

 

A jaką dzielność w terenie przedstawiają oba te pojazdy? Możesz to sam ocenić przeglądając dwa poniższe filmy.