Brak dowodu rejestracyjnego? Niektórzy nadal mogą mieć problemy

Od 1 października kierowcy zostali zwolnieni z obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego (również polisy OC). Niestety są w kraju stacje diagnostyczne, które nie mają jeszcze dostępu do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Właściciele pojazdów, którzy skorzystali z usług takiej placówki mogą mieć problemy podczas drogowej kontroli.

Problem dotyczy około 520 stacji diagnostycznych, warto zaznaczyć, że takich placówek w Polsce funkcjonuje 5158. Jak informuje RMF FM stacje diagnostyczne, które nie mają dostępu do systemu czekają na odnowienie certyfikatów, a taka procedura trwa około miesiąca. I tutaj dla kierowcy rodzi się problem, bo pomimo iż samochód przeszedł z wynikiem pozytywnym ścieżkę diagnostyczną i ma ważne badania, to fakt ten nie jest odnotowany w CEPiK-u. Takiej informacji nie widzą zatem policjanci przeprowadzający kontrolę drogową. W rezultacie z dużym prawdopodobieństwem zatrzymają dowód rejestracyjny i sami wprowadzą stosowną adnotację do bazy CEPiK.

W takim wypadku stracimy swój czas, bo musimy jechać do domu po dowód, następnie z ważnym badaniem technicznym i udajemy na komisariat policji. Funkcjonariusze mają wtedy obowiązek usunąć adnotację o braku odbytego badania technicznego. Dlatego warto mieć przy sobie chociaż  wydruk z badania technicznego, taki dokument otrzymujemy przy wyjeździe ze stacji. Warto pamiętać, że aby bezproblemowo podróżować autem trzeba nadal mieć przy sobie  prawo jazdy. Za brak tego dokumentu grozi mandat w wysokości 50 zł.


Aplikacja “Na wypadek”

A co polisą OC w razie kolizji drogowej? Warto mieć chociaż przy sobie zdjęcie lub ksero polisy oraz dowodu. Jeżeli osoba uczestnicząca w zdarzeniu nie ma żadnych dokumentów powinniśmy spisać dane kierowcy z dowodu oraz zanotować numer rejestracyjny i markę pojazdu. Auto możemy sprawdzić dzięki udostępnionej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny aplikacji Na wypadek. Dowiemy się czy pojazd jest ubezpieczony oraz z którym towarzystwem została zawarta polisa. Więcej informacji pod tym adresem.