U Alfy Romeo stabilnie – tym razem przegrzewają się silniki w Stelvio

Kolejny producent ma problem z jakością nowych samochodów. Tym razem, znowu padło na Alfę Romeo. Silnik w modelu Stelvio Quadrifoglio może się przegrzewać, co będzie skutkować zatrzymaniem samochodu w skrajnych przypadkach. Winna wada węża układu chłodzenia. Właściciele innych modeli też nie mogą spać spokojnie.

Alfa Romeo ewidentnie nie ma dobrej passy w Stanach Zjednoczonych. W kwietniu pisaliśmy o wykrytej usterce zamka klapy bagażnika w prawie 13 tysiącach egzemplarzy SUV-a Stelvio. Pół roku później, znowu wykryto problemy z tym modelem. Dotyczy on całego świata. Także Stanów Zjednoczonych, gdzie Alfie tak bardzo zależy na wyrobieniu marki po powrocie w 2016 roku.


Tym razem rozchodzi się o sportową wersję Quadrifoglio, wyposażoną w turbodoładowane, 2,9-litrowe V6 o mocy 503 KM. Federalny organ National Highway Traffic Safety Administration wykrył, że na skutek nieszczelnej taśmy węża układu chłodzącego, może dochodzić do groźnych wycieków płynu. W efekcie mogą one doprowadzić do przegrzania się silnika, co w awaryjnych sytuacjach – skutkować będzie nagłym zatrzymaniem się pojazdu.

FCA ogłosiło już akcję serwisową, która obejmuje za Oceanem 674 samochody. Producent, na własny koszt, wymieni wąż układu chłodzącego na nowy, tym razem ponoć pozbawiony wady. Co gorsze, Stelvio Quadrifoglio to nie jedyny model włoskiej marki, w jakim wykryto niebezpieczną usterkę.

Carscoops pisze jeszcze o cywilnym Stelvio i sedanie Giulia z 2-litrowym silnikiem. W obu modelach wykryto problem z zapłonem. Wielokrotne, nieudane próby, mogą spowodować do przegrzania katalizatora, co będzie skutkowało potencjalnym pożarem. W samym USA do serwisów wezwano 37 238 sztuk Giulii.