Ceny paliw znowu wzrosną – kiedy podwyżki?

Polscy kierowcy dopiero co przyzwyczajają się z bólem do najwyższych od lat cen paliwa, a sytuacja może się niebawem pogorszyć. Rosną ceny ropy naftowej na światowych rynkach, co bezpośrednio przekłada się na ceny benzyny na stacjach paliw. Już w tym tygodniu cena na litrze wzrośnie nawet od 3 do 5 groszy. Szans na poprawę nie widać.

Bieżący rok polscy kierowcy bez wątpienia zapamiętają jako rok wysokich cen paliw. Cena już kilka miesięcy temu przekroczyła 5 złotych, osiągając ten pułap pierwszy raz od 4 lat. Sytuacja na globalnym rynku ropy naftowej, co gorsza, nie ulega poprawie. Będzie jeszcze drożej.

Już w tym tygodniu ceny mają wzrosnąć od 3 do nawet 5 groszy na litrze – podaje Business Insider. Aktualnie jest to średnio 5,09 złotego na litrze w kraju, w niektórych województwach dochodząc już do 5,20 złotego za litr.


Wzrost cen za baryłkę ropy naftowej na rynkach światowych to, w tym roku, norma. Pod koniec maja było to 78,61 dolara, a w połowie sierpnia wprawdzie mniej – 71,10 dolara. Sytuacja uległa zmianie na początku tygodnia 4 września było to 78,19 dolara, czyli bardzo blisko rekordu tego roku sprzed 4 miesięcy. Głównym winowajcom jest umacniający się amerykański dolar, który jest najważniejszą walutą na rynku paliwowym, a także działania amerykańskiej administracji. USA nałożyło ostatnio embarga na Iran, ważnego producenta ropy naftowej.

To nie koniec złych informacji. Już teraz podatki i dodatkowe opłaty to ok. 60% ceny paliwa. Niedługo będzie jeszcze gorzej, bowiem rząd szykuje się do nowej daniny – opłaty emisyjnej. Od 1 stycznia 2019 do ceny detalicznej benzyny i oleju napędowego doliczane będzie dodatkowe… 10 groszy, wraz z podatkiem VAT.