Kia Proceed – kombi w stylu shooting brake ma budzić emocje

Kia Stinger to nie koniec! Koreańczycy chcą oferować więcej nietuzinkowych samochodów, których zadaniem ma być budzenie emocji. Drugim modelem z tej serii ma być nowa Kia Proceed. Tak, Proceed, a nie pro_cee’d jak dotychczas. Samochód nie będzie już 3-drzwiowym hatchbackiem, lecz sportowo stylizowanym kombi. Designerzy obiecują, że auto będzie w sobie mieć sporo ze shooting brake. Ile z tego wyjdzie, dowiemy się już w październiku.

Przez 11 lat swojego stażu rynkowego Kia wyróżniała się nazewnictwem swojej kompaktowej rodziny samochodów. Oprócz cee’d, jego odmiana kombi nazywała się cee’d_sw, a 3-drzwiowa – pro_cee’d. Po dwóch generacjach Koreańczycy stwierdzili, że to zbędne komplikowanie sprawy i przy okazji nowego, przedstawionego wiosną modelu, zdecydowali się uprościć nazewnictwo. Teraz będzie to po prostu Ceed, Ceed SW oraz Proceed. W tym ostatnim modelu nie zmieni się jednak tylko brak apostrofa i “podłogi” w nazwie.

Samochód jest testowany pod kamuflażem od kilku miesięcy.

Trochę kombi, trochę coupe

Samochód nie będzie już, jak dotychczas, sportowo stylizowanym 3-drzwiowym hatchbackiem. Spadająca popularność tego rodzaju nadwozi powoduje, że również Kia się stąd ewakuuje. W zamian, trzecią wersją nadwoziową Ceeda będzie tym razem shooting brake-kombi, kombi-coupe, czy jak to tam Kia będzie nazywać. W każdym razie, Koreańczycy szykują na prawdę oryginalny samochód, który istotnie, będzie czymś w rodzaju kombi ze spłaszczonym dachem.


Wersja ta ma wyróżniać się innym wyglądem zderzaków, sportową sylwetką i inaczej wyglądającym tyłem, którego zapowiedź właśnie trafiła do internetu. Widzimy tutaj połączone tylne lampy i małą powierzchnię szyb. Proceed ma prezentować się sportowo, ponoć – budzić emocje. A z kim ten samochód będzie konkurować? To jest bardzo dobre pytanie.

Seryjnego Proceeda zapowiada prototyp o takiej samej nazwie z 2017 roku.

Jedyny taki na rynku?

Próżno szukać podobnych konstrukcji u konkurencji. Zbliżonego gatunku nadwozie znajdziemy dopiero w gamie wyżej pozycjonowanego, droższego Mercedesa. Koncepcja modelu CLA Shooting Brake wydaje się chyba najbliższa idei Kii. Pytanie tylko, czy tego typu samochód znajdzie chętnych wśród potencjalnych nabywców marki lub co ciekawiej – czy przyciągnie tych, którzy dotąd nigdy nie brali zakupu koreańskiego auta pod uwagę.

O efekcie prac koreańskich konstruktorów przekonamy się już za miesiąc – premiera Kii Proceed będzie mieć miejsce na październikowym Salonie w Paryżu.