To koniec Audi z manualnymi skrzyniami biegów?

Choć wciąż ciężko wyobrazić sobie świat bez manualnej zmiany biegów, coraz więcej producentów bierze pod uwagę wycofanie ich z użycia. W przypadku Audi – klamka zapadła. Na rynku amerykańskim niebawem nie będzie można już kupić żadnego modelu bez automatu. Kto wie, czy tendencja ta nie zawędruje z czasem także i do Europy.

Jak podaje Carscoops, potwierdziły się plotki o odejściu przez niemiecką markę od manualnych skrzyń biegów w Stanach Zjednoczonych. Ostatnimi modelami, które są oferowane z takim rozwiązaniem, pozostają A4 i A5. Warianty z ręczną zmianą biegów zostaną wykreślone z tamtejszej gamy już w 2019 roku.

Powodem, dlaczego tym razem wielki producent odchodzi od stosowanego latami tradycyjnego rozwiązania, nie jest żadna presja zewnętrzna, jak to ma miejsce w przypadku norm emisji spalin. Decyzja jest motywowana znikomą sprzedażą – warianty z manualną skrzynią biegów wybierało tylko 5% klientów w USA. Większość potencjalnych klientów Audi zatem pewnie nawet nie zauważy opisywanej zmiany.


Audi A5

Audi dołącza do stale powiększającego się grona marek koncernu Volkswagena, które w ostatnich latach zaprzestały oferowania swoich samochodów z manualną zmianą biegów – m.in. Lamborghini i Bentley. Konkurencja czyni podobnie – BMW, Cadillac, Genesis i Mercedes odeszły w ostatnich latach od oferowania manualnych skrzyń biegów w USA z identycznych powodów, co Audi. Klienci wolą, aby lewa noga im odpoczywała.