Kierowcy ciężarówek zapowiadają protest – zablokują drogi

Zapoczątkowana 3 sierpnia akcja TIR zbiera coraz większe żniwo. W jej samach, policja zatrzymuje coraz więcej kierowców ciężarówek, wystawiając mandaty za blokowanie lewego pasa zbyt wolnym wyprzedzaniem. Niektórzy z nich uważają, że działania policji to zwykła nagonka. W ramach tego, 17 sierpnia odbędzie się protest – kierowcy będą blokować prawe pasy ruchu wolną jazdą. Czy grozi paraliż?

W zeszłym tygodniu opisywaliśmy szczegóły policyjnej akcji TIR, w której ramach od 3 sierpnia policja bacznie obserwuje drogi ekspresowe i autostrady, karząc kierowców ciężarówek za zbyt powolne wyprzedzanie pojazdów jadących prawym pasem. Jest to poniekąd odpowiedź na nasilające się narzekania kierowców, których zdaniem zmorą polskich dróg są przypadki blokowania pasów do wyprzedzania przez, potocznie zwane, TIR-y.

Już na początku akcji policjanci zaznaczali, że akcja dotykać będzie tylko te ciężarówki, które wyprzedzają na obowiązującym je zakazie. Przez ostatnie 2 tygodnie posypało się sporo mandatów w kwotach do kilkuset złotych. Niektórzy kierowcy ciężarówek uznają to za nagonkę, nie ukrywając swojej wściekłości na działania policji. W odpowiedzi na to zapowiedziano akcję “Protest69”.


Pojadą wolniej

Na czym będzie polegać wspomniany protest? W piątek, 17 sierpnia kierowcy, którzy dołączyli do akcji zapowiadają, że na wszystkich drogach będą jechać o 10 km/h wolniej, niż zezwalają na to przepisy. W terenie zabudowanym będzie to wynosić 40 km/h, a w niezabudowanym – 60 km/h. Tytułowa prędkość utrzymywana będzie na autostradach, gdzie protestujący będą jechać tylko prawym pasem z prędkością 69 km/h. Deklarują, że nie będą się tego dnia wyprzedzać. Może to grozić zakorkowaniem dróg, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że mamy sezon wakacyjny, a piątek to szczyt komunikacyjny.

Tak swoją akcję uzasadniają organizatorzy.

Organizatorzy akcji zachęcają do dołączenia jak największe grono kierowców ciężarówek, tworząc wydarzenie oraz fanpage na Facebooku. Ci, którzy się zdecydują na wolną jazdę w piątek 17 sierpnia, oznaczą swoje pojazdy specjalnymi naklejkami.

Oto, jak ogłoszenie akcji “Protest 69” uzasadniają organizatorzy:

Medialna nagonka na kierowców ciężarówek wydaje się nie kończyć. Od tygodnia trwa też policyjna akcja “TIR”, z mandatami za zbyt długie wyprzedzanie. Wielu zawodowym kierowcom kończy się więc cierpliwość, a wyrazem ich niezadowolenia ma być akcja o nazwie “Protest69”. (…)
Czego konkretnie oczekują twórcy akcji? Po pierwsze, chcąc wyrazić sprzeciw dla medialnej oraz policyjnej nagonki, na czele z akcją “TIR”. Po drugie natomiast, chcą walczyć o zniesienie zakazów wyprzedzania lub przynajmniej zastąpienie ich zakazami godzinowymi. Tak, jak ma to miejsce w wielu innych krajach Europy.

źródło: 40ton.net