Policja walczy z wyprzedzającymi ciężarówkami

Po okupujących lewy pas, siedzących na zderzaku i szeryfach w korkach policja bierze się za kolejną zmorę polskich dróg ekspresowych i autostrad. Tym razem na celownik trafiają kierowcy ciężarówek, którzy wyprzedzając kolegów po fachu robią to wbrew zakazowi i blokują drogę samochodom osobowym. Sypią się już pierwsze mandaty.

Kultura jazdy na polskich drogach wciąż pozostawia wiele do życzenia. Lista irytujących czynników nie maleje, a zdaniem wielu, rośnie na drogach szybkiego ruchu. Nagminnie słychać narzekania na brak umiejętności włączania się do ruchu, niezachowywanie odstępu, blokowanie lewego pasa i ogólną brawurę. Poza przywarami kierowców samochodów stale piętnuje się jeszcze jedną zmorę – wyprzedzające się ciężarówki.

Ta wyjątkowo lekkomyślna i zwyczajnie egoistyczna praktyka stale podnosi ciśnienie wielu kierującym. W popularnych kompilacjach nagrań z kamerek samochodowych można przebierać z zapisów zdarzeń, gdzie widać ciężarówki niekiedy nawet kilka minut (!) wyprzedzające niewiele wolnej jadący pojazd na sąsiednim pasie. Właśnie z powodu zachowania płynności ruchu na wielu drogach panują zakazy wyprzedzania dla pojazdów ciężarowych.


Koniec z blokowaniem ruchu

Wprowadzenie ich jednak nie przyniosło pożądanych skutków, a frustracja innych użytkowników dróg z powodu łamania tego zakazu systematycznie narastała. Polska policja ostatnio ochoczo reaguje na nagłaśniane bolączki polskich dróg i zdecydowała się wziąć wreszcie za egzekwowanie wspomnianych przepisów. Od piątku 3 sierpnia panuje Akcja TIR, która ma być odpowiedzią na nasilone problemy z płynnością ruchu na drogach ekspresowych w sezonie urlopowym.

Od piątku 3 sierpnia na autostradach i drogach ekspresowych policjanci będą prowadzić działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą TIR. Funkcjonariusze z drogówki będą zwracać szczególną uwagę na samochody ciężarowe, kierujących wyprzedzających na zakazie i blokujących pasy ruchu

– powiedział mł. insp. Mariusz Ciarka, rzecznik komendanta głównego policji.

Prowadzona akcja będzie polegać na zatrzymywaniu niefrasobliwych kierowców, karaniu ich mandatami do 500 złotych i 6 punktów karnych oraz kontrolą trzeźwości. Funkcjonariusze będą działać codziennie, w godzinach od 6:00 rano do 22:00 wieczorem. Do odwołania.

źródło: Radio ZET