Dzisiejsze samochody, tyle że 50 lat wcześniej

Porsche Cayenne, 1972 rok

Krajobraz dzisiejszych dróg staje się dla nas coraz bardziej powszechny. Jednak jeszcze 50 lat temu nikt nie pomyślałby, że Porsche opracuje SUV-a, a Alfa Romeo małego hatchbacka. Utalentowany wizjoner opracował rysunki imitujące plakaty reklamowe… dzisiejszych samochodów, gdyby opracowano je pół wieku wcześniej. Niektóre wyglądają naprawdę intrygująco!

Motoryzacja to żywy organizm, który – tak jak przyroda – ulega procesom i nieustannie się zmienia. Stopniowo może tego aż tak nie widać, jednak sięgając pamięcią wstecz widać dobitnie te naturalne zachowania. Zmiany jednak na pewno nie byłyby tak gwałtowne, gdyby nie trendy.

A te, zwiastując okazję do powiększenia zysków, klienteli i popularności marki, są często głównym motorem napędowym zmian. Porsche nigdy nie skonstruowałoby SUV-a, gdyby nie pojawił się popyt na takie auta. Podobnie Mercedes nigdy nie opracowałby małej Klasy A nie widząc w tym segmencie okazji do zysku.


Mercedes klasy A
1955 rok

Oczywiście nie wszystkie auta powstają z powodu chłodnej kalkulacji – często są to eksperymenty, które bardziej intrygują, choć przyciągają. Jeszcze inne powstają po prostu dla urozmaicenia portfolio marki i bycia innowacyjnym, nawet, jeśli nie przyniesie to lawinowych zysków.

Wyobraźmy sobie jednak, że wszelkie decyzje o wypuszczeniu danych modeli podjęto 30-50 lat szybciej. Ciekawi, jak wyglądałyby niektóre stosunkowo nowe konstrukcje w kształtach połowy XX. wieku? Patrzcie!

Peugeot 1007
1955 rok
Range Rover Evoque
1979 rok
Alfa Romeo MiTo
1960 rok
Porsche Cayenne
1972 rok
BMW i8
1956 rok
Citroen C4 Cactus
1962 rok
Tesla Model S
1936 rok
Audi R8
1980 rok
Dodge Viper
1965
Toyota Prius
1977 rok

Podziwiamy za talent i wyobraźnię!

źródło: Autocar

Twój adres email nie zostanie opublikowany.