Policja upomina rowerzystów – nauczcie się przepisów!

Postępująca popularyzacja roweru w przestrzeni miejskiej ma swoje jasne i ciemne strony. Do tych drugich można zaliczyć ewidentny problem wielu cyklistów z zasadami ruchu drogowego. Wielu chce mieć prawa jak samochód, obowiązki odkładając na drugi plan. Ostatnio zwróciła na to uwagę polska policja.

Popularyzacja roweru w przestrzeni miejskiej nieustannie postępuje. Przyczynia się do tego zarówno promowanie tego środka transportu jako wygodnej i przyjaznej alternatywy dla m.in. samochodu lub zatłoczonego autobusu, jak i rozwój infrastruktury rowerowej lub promowanie np. miejskich rowerów do wypożyczenia na minuty. Daleko nam jeszcze do widoków z Amsterdamu i Kopenhagi, ale wszystko zmierza w kierunku rosnącego udziału roweru w przestrzeni polskich miast.

Rowerzysta – uczestnik ruchu jak Ty

Coraz więcej mieszkańców naszego kraju wsiada na dwukołowce napędzane siłą ludzkich mięśni, przemierzając arterie coraz szybciej. Niestety, wielu zapomina, że rowerzysta jest pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Nie ważne, czy jedzie ścieżką rowerową, czy tym bardziej ulicą.


Rośnie ilość ścieżek rowerowych.

Obowiązuje go ustępowanie pierwszeństwa, gdy tak mówią znaki, ma sygnalizować manewry zmiany kierunku i bezwzględnie obowiązuje go sygnalizacja świetlna. Jasne, ale tylko pozornie. Kto codziennie dużo przebywa w mieście ten wie, jak duża jest skala problemu. Najwyższy czas zacząć przeciwdziałać temu problemowi.

Rowerzyści, pamiętajcie o przepisach!

Głos w tej sprawie zdecydowała zabrać się polska policja. Jest to oczywista reakcja w odpowiedzi na rosnącą ilość odnotowanych zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów i łamania przez nich przepisów. Oprócz wyżej wspomnianych grzechów typu przejeżdżanie na czerwonym i wymuszanie pierwszeństwa policja wspomina jeszcze o przekraczaniu prędkości i złym wykonywaniu manewrów skręcania.

O skali problemu świadczą statystki – wspomniane zdarzenia notuje się już w setkach, a coraz powszechniejsze stają się wypadki rowerowe identyczne do drogowych. Coraz więcej zderzeń czołowych, najechań i wypadnięć z drogi. Nie wszystkie, ale zdecydowanie liczne wypadki wynikają z brawury i lekkomyślności cyklistów. W zeszłym roku odnotowano aż 1546 wypadków z udziałem rowerzystów, w których zginęło aż 119 osób.

Rower staje się coraz popularniejszy w polskich miastach.

Nie tak łatwo znaleźć delikwenta

Policja w raporcie dla PAP potwierdza, że otrzymuje coraz więcej nagrań z kamerek, na których widoczne są wykroczenia rowerzystów. Problem leży jednak w ich identyfikacji – jest ona wyjątkowo utrudniona. Rowery nie mają jak wiadomo rejestracji, a identyfikacja niektórych cyklistów jest często wyjątkowo utrudniona z powodu np. jakości nagrań. To może potęgować poczucie bezkarności u niektórych niesfornych miłośników dwóch kółek, w czym nie pomaga taryfikator kar. Bowiem maksymalny mandat, jaki można nałożyć na rowerzystę za złamanie przepisów to zaledwie 100 złotych.

Mało kto zdaje sobie sprawę, że rowerzystów też obowiązują ograniczenia prędkości! W strefie zamieszkania jest to maksymalnie 20 km/h, natomiast w obszarze zabudowanym jeśli nie ma innych znaków – 50 km/h. W końcu pełnoprawni uczestnicy ruchu!