Rolls Royce Ghost i Mercedes SLS, czyli zatrzymania w.s. wyłudzeń VAT

Wrocławska policja przeprowadziła ostatnio akcję zakrojoną na szeroką skalę. Zatrzymano 22 osoby w sprawie podejrzeń o m.in. wyłudzenia z tytułu podatku VAT. Ponadto, skonfiskowano mienie o imponującej łącznej wartości ponad 30 milionów złotych. Wśród nich znalazły się rzadkie, motoryzacyjne perełki.

Opisywane zdarzenie to pokłosie działań policji, które rozpoczęto w 2015 roku. Ich celem jest walka ze zorganizowanymi grupami przestępczymi oszukujących na podatku VAT, tworząc tak zwaną karuzelę podatkową. Całą akcję koordynował wydział do walki z Przestępczością Gospodarczą, a także wydział Dochodzeniowo Śledczy z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Po ostatniej akcji śledczy zebrali imponującą ilość nietuzinkowych fantów.

Mercedes SLS, Porsche Panamera i Lamborghini Murcielago – to tylko część kolekcji.

A skąd Pan miał na tego Rolls Royce’a?

Grupa przestępcza, działająca na terenie Wrocławia i powiatu wrocławskiego, od miesięcy pozostawała na celowniku dolnośląskich śledczych. Jak wykazało dochodzenie, działalność późniejszych zatrzymanych skupiała się na m.in. dokonywaniu uszczupleń podatkowych – ściąganiu należności Fiskusa z tytułu podatku VAT, poświadczanie nieprawdy w dokumentach, czy też pranie pieniędzy w sektorze paliw. Wrocławscy przestępcy nabywali je od zagranicznych kontrahentów i nie odprowadzali podatku VAT. Straty szacuje się na kilkadziesiąt milionów złotych.


Czytając zakres tych działań, nie powinno być zaskoczeniem jak duży majątek zgromadzili przestępcy. Był on warty 30 milionów złotych i składał się m.in. z licznych nieruchomości, pieniędzy na zagranicznych kontach bankowych, ogromnej ilości gotówki i wreszcie – samochodów. Bardzo drogich samochodów. Pojazdy o łącznej wartości 4,5 milionów złotych zostały w całości zarekwirowane przez policję, a ich zdjęciami śledczy pochwalili się na swoim biuletynie informacyjnym.

Wśród zarekwirowanych samochodów znalazł się także m.in. Mercedes Klasy G.

Imponująca kolekcja

Wśród pojazdów znalazł się m.in. Rolls Royce Ghost, Mercedes klasy G, wyjątkowo rzadki Mercedes SLS, a także Porsche Panamera, Porsche Cayenne, Lamborghini Murcielago i – wisienka na torcie – kolekcjonerski, doskonale zachowany Mercedes 190 SL.

Zatrzymanym 22 osobom postawiono liczne zarzuty, za które łącznie grozi co najmniej 10 lat pozbawienia wolności. Śledztwo nie zostało jeszcze zakończone, a prokuratura nie wyklucza dalszych zatrzymań w sprawie oszustw na podatku VAT. Kto wie, może i kolekcja wyjątkowych samochodów na policyjnym parkingu niebawem rozrośnie się o kolejne okazy.

źródło: policja.pl