Dodge Viper może jednak wrócić na rynek

Niespełna miesiąc temu pisaliśmy Wam o tym, jak historia Dodge’a Vipera prawdopodobnie bezpowrotnie właśnie dobiegła końca. Marka zlicytowała ostatni egzemplarz na cele charytatywne, fabrykę przerobiła na muzeum, światło zaraz zgaśnie. Okazuje się jednak, że amerykański sportowiec może powrócić na rynek po raz trzeci. W 2021 roku.

Viper to jeden z najbardziej kultowych i dobrze rozpoznawalnych samochodów sportowych z Ameryki Północnej. Przez ostatnie niespełna 3 dekady malowane w dwa pasy dwumiejscowe coupe doczekało się 3 generacji i niezliczonej ilości wersji specjalnych. Ostatnia zniknęła z rynku w zeszłym roku, nie otrzymując jednocześnie następcy. Mówiło się, że Viper znika z rynku bezpowrotnie. Czyżby?

Zwrot akcji

Powołamy się na Motor Authority, gdyż niestety, jako mieszkańcom obszaru Unii Europejskiej, nie jest już nam dane zobaczyć, co napisało oryginalne źródło – na Car and Driver. W każdym razie – pojawiły się doniesienia, że Dodge wciąż nie porzucił idei produkowania sportowego auta i trwają wstępne prace nad kolejnym wcieleniem Vipera.


Najwięcej, jak na razie, mówi się na temat jednostek napędowych, które potencjalnie mogą trafić pod maskę nowego Vipera.

Choć przedstawiciele amerykańskiej marki jeszcze niczego nie potwierdzili, w sieci krąży sporo potencjalnych informacji na temat silników, jakie mogą się znaleźć pod maską przyszłego Vipera. Mowa na przykład o powrocie silnika V10 o mocy 645 KM i pojemności, uwaga, 8,4 litra. Ponadto, Dodge prowadzi już prace nad dwoma innymi jednostkami o imponujących parametrach. Pierwsza to 7-litrowe V8, a drugie – 6,2 litrowa jednostka o takim samym układzie cylindrów. Pierwotnie powstają one z myślą o sportowych wariantach innych modeli Dodge’a, jednak końcowo mogą znaleźć się także pod maską potencjalnego nowego Vipera.

Kiedy moglibyśmy spodziewać się powrotu Vipera z zaświatów? Pięknym i symbolicznym momentem był by przyszły rok, kiedy to sportowe coupe Dodge’a świętować będzie 30-lecie swojego debiutu, który przypominamy – miał miejsce w 1989 roku. Bardziej prawdopodobna jest jednak data w okolicach 2020-2021 roku. Plotki na temat Vipera pokazują, aby nigdy nie ufać producentom zarzekającym się, że nie wrócą do danego typu samochodu, bo nigdy nie wiemy, kiedy zmienią zdanie.