Jaguar XK może powrócić jako czteromiejscowe coupe

Pamiętacie jeszcze Jaguara XK? Stylowe coupe z brytyjskich wysp może niedługo powrócić do życia po kilkuletniej przerwie. Tym razem w zupełnie nowej formie. Marka bierze pod uwagę przeobrażenie XK w czteromiejscowe Gran Tourismo. Ostateczna decyzja ma zapaść w najbliższym czasie.

Jaguar XK był jeszcze niedawno jednym z najlepiej rozpoznawalnych modeli brytyjskiej marki. Historia oryginalnego coupe zakończyła się niespodziewanie w 2014 roku, kiedy to marka postanowiła zastąpić dystyngowanego sportowca bardziej bezkompromisowym F-Type. Okazuje się jednak, że Jaguar może powrócić do uśmierconej przed 4 laty nazwy.

Był taki samochód

Model XK zadebiutował w 1996 roku. Niepowtarzalne, dwumiejscowe auto oferowane było w odmianie coupe oraz cabrio. Konkurent m.in. Porsche 911 szybko stał się wizytówką brytyjskiej firmy, starzejąc się bardzo powoli. Druga generacja trafiła na rynek dopiero 10 lat po debiucie ówczesnego modelu, wprowadzając design Jaguarów do XXI wieku.


Jaguar XK zadebiutował w 1996 roku.

Awangardowe auto, zupełnie jak poprzednik, starzało się wyjątkowo powolnie i dotrwało bez większych problemów prawie do połowy obecnej dekady. I to mimo tego, że sprzedawało się o wiele gorzej od wcześniejszej wersji. Po 18 latach istnienia, emblemat XK poszedł jednak w odstawkę. Stało się tak pomimo tego, że marka szykowała studium zapowiadające trzecią generację stylowego coupe.

Ostatecznie, w 2014 roku, samochód zniknął z rynku na rzecz modelu F-Type. Zjawiskowe dzieło sztuki użytkowej okazało się strzałem w dziesiątkę i istotnie, marka nie zamierza odchodzić od tej nazwy w najbliższej przyszłości. Nie kłóci się to jednak w żaden sposób z potencjalnym powrotem XK do życia.

Druga generacja XK zniknęła z rynku w 2014 roku na rzecz modelu F-Type.

XK – reaktywacja

Jak donosi motor1, druga generacja Jaguara F-Type ma trafić na rynek już w 2019 roku. Samochód ma posłużyć za bazę do pozycjonowanego wyżej czterodrzwiowego gran tourismo o układzie miejsc 2+2. I to właśnie dla niego może zostać przywrócona do życia nazwa XK.

Samochód może trafić na rynek nie wcześniej, niż w 2021 roku. Pod jego maskę, podobnie jak w przypadku bratniego nowego F-Type, może trafić turbodoładowane, czterocylindrowe V8. Powinno one mieć pojemność 2 litrów i rozwijać moc powyżej 300 KM. W opcji może pojawić się napęd hybrydowy. Dobrze słyszeć, że Brytyjczycy pamiętają o klasycznych modelach w swojej gamie – i to pomimo faktu, że sukcesywnie rozrastająca się gama SUV-ów z serii […]-Pace stanowi filar sprzedaży Jaguara.