Tor Top Geara niebawem zniknie z powierzchni ziemi. Zrobi miejsce dla 1800 domów

Tory samochodowe nie mają ostatnio łatwego życia. W styczniu dowiedzieliśmy się o końcu toru kartingowego w Kerpen, a teraz oficjalnie potwierdziły się doniesienia o likwidacji kultowego obiektu służącego od lat Top Gearowi. Miejsce, w którym tworzyła się historia słynnego niegdyś programu BBC, posłuży wkrótce za plac pod budowę osiedla.

Lotnisko Dunsfold odegrało ważną rolę w czasie II Wojny Światowej służąc brytyjskiemu wojsku. Po zakończeniu wojny obiekt czekał ponad pół wieku, aby przeżyć drugą młodość i to w wielkim stylu. W 2001 roku teren został wykupiony przez właścicieli prężnie się wówczas rozwijającego programu Top Gear, którzy postanowili zorganizować na niewykorzystanej przestrzeni tor testowy. Od 2002 roku, przez kolejnych kilkanaście lat, to właśnie tutaj tworzyła się historia najlepszego programu motoryzacyjnego w historii. Niestety, nic nie może wiecznie trwać.

Odejście Jeremy’ego Clarksona z Top Gear wywołało międzynarodowe poruszenie w 2015 roku. Zgodnie z oczekiwaniami, był to początek końca złotych czasów słynnej produkcji BBC.


źródło: telegraph.co.uk

Efekt kuli śniegowej

Wszystko zaczęło się sypać kiedy BBC wyrzuciło Jeremy’ego Clarksona po incydencie, który miał miejsce na planie. Gdy ostatecznie zapadła decyzja z Top Gear solidarnie odeszli pozostali członkowie wielkiej trójki – Richard Hammond i James May. W 2015 roku w połowie nowego sezonu kultowy program niespodziewanie przeszedł trzęsienie ziemi, z którego nie może się podnieść do dziś. Ciężko bowiem utrzymać przy życiu wielkie imperium, które swoją siłę zawdzięcza wspomnianym 3 prowadzącym. Zdawałoby się, że towarzyszącym Top Gearowi od zawsze.

Słynna produkcja BBC jakiś czas później zyskała nowych prowadzących, ale nie pomogło to zahamować przewidywanego spadku oglądalności. Większość fanów powtarzała zgodnie to już nigdy nie będzie to samo. Rok po szokujących przemianach w strukturach sławnej produkcji BBC, po raz pierwszy pojawiły się plotki o możliwości sprzedaży kultowego toru, na którym dotychczas ekipa Top Gear testowała setki samochodów

Lotnisko Dunsfold przez przeszło 16 lat służyło za poligon testowy dla kultowego brytyjskiego show.

Tor pod młotek

Niestety, ponure spekulacje okazują się być coraz bliższe rzeczywistości. Organy państwowe właśnie wydały ostateczne pozwolenie na zbudowanie w miejscu kultowego toru ogromnego osiedla mieszkaniowego. Docelowo złoży się ono z 1,8 tysiąca domów. Tor zostanie wyburzony i zniknie z powierzchni ziemi już w najbliższych latach. Decyzję ostatecznie podjęto po 2 latach gorących dyskusji.

To bardzo dobra decyzja. Rozwój osiedla na terenie lotniska Dunsfold zapewni mieszkanie dla tysięcy młodych ludzi, stworzy nowe miejsca pracy, rozwinie lokalną infrastrukturę i ożywi okolicę.

– twierdzi Jim McAllister, zarządzający dotychczasowym terenem toru.

Mniej optymistycznie na obrót spraw patrzą z pewnością producenci Top Geara, którzy stracą kluczowy poligon do zdjęć, przez lata będący nieodłączną częścią formuły motoryzacyjnego show. Sprawa wygląda nie najlepiej zwłaszcza jeżeli wziąć pod uwagę, że BBC nie ogłosiło jeszcze nowej lokalizacji testowego toru.

Inni poszkodowani

Decyzja o likwidacji słynnego toru nie spodoba się zapewne także McLarenowi, który od lat testował tutaj po godzinach swoje supersamochody w różnych fazach rozwojowych.

Plan zagospodarowania terenów dzisiejszego toru wygląda imponująco.

Wygląda na to, że po zakończeniu się epoki Top Geara, wraz z odejściem jej 3 kultowych prowadzących, teraz w zapomnienie odejdzie także kluczowy element dziedzictwa po słynnym motoryzacyjnym show. Ciekawe, jak sprawy potoczyłyby się, gdyby Clarkson nie podpadł przed 3 laty szefom stacji…

źródło: Carscoops