Od kwietnia nowe samochody obowiązkowo z systemem e-call

Unijna dyrektywa nakłada na producentów obowiązek montowania system,ów e-call w nowych samochodach. Oznacza to, że wszystkie auta, które uzyskają homologację po 31 marca będą musiały mieć przycisk, który połączy kierowcę bezpośrednio z numerem służb ratowniczych. System powinien również potrafić automatycznie wysłać informację o potencjalnym zagrożeniu.

System e-call funkcjonuje już w wielu nowych samochodach, zazwyczaj jest dostępny za dodatkową opłatą. Od kwietnia 2018 roku stanie się obowiązkowym wyposażeniem każdego auta. Taki obowiązek nakłada nowa unijna dyrektywa.

System na zadziałać automatycznie bądź zostać uaktywniony przez kierowcę. W pierwszym przypadku informacja zostanie wysłana do służb ratowniczych, gdy system wykryje wystrzał jednej z poduszek powietrznych. W informacji ma być zwarta liczba osób przebywających aktualnie w samochodzie (na podstawie odczytu z czujników zamontowanych w fotelach). Dyspozytor po otrzymaniu sygnału alarmowego natychmiast podejmie próbę połączenia się z kierowcą samochodu, jeżeli nikt nie odbierze, wyśle odpowiednie służby.
Oczywiście kierowca będzie mógł w każdej chwili samodzielnie wezwać pomoc przy użyciu dedykowanego przycisku. Wtedy zostanie połączony z numerem alarmowym.


Unijna dyrektywa nakłada na producentów aut obowiązek montażu karty sim w samochodzie, która umożliwi wykonywanie tego typu połączeń. Właściciel nie będzie ponosić z tego tytułu dodatkowych opłat.

 

Źródło grafiki: Instytut Transportu Samochodowego