Londyńska policja odebrała pierwsze Toyoty zasilane wodorem

Do służby w Metropolitan Police Service trafiło 11 egzemplarzy Toyoty Mirai. Do 2020 roku policyjna flota ma mieć 550 samochodów o zerowej emisji spalin. Zgodnie z planami do 2050 roku stolica Wielkiej Brytanii ma mieć status miasta bezemisyjnego.

System Ogniw Paliwowych Toyoty (Toyota Fuel Cell System, TFCS) wykorzystuje zarówno technologię ogniw, jak i technologię hybrydową. Napęd TFCS jest bardziej efektywny energetycznie od każdego znanego do tej pory silnika spalinowego, jednocześnie nie emitując dwutlenku węgla i innych zanieczyszczeń.


W Toyocie Mirai mocne ogniwa paliwowe dostarczają energii silnikowi elektrycznemu, zapewniając dużą rezerwę mocy przy każdej prędkości jazdy. Dzięki temu moment obrotowy układu (335 Nm) jest dostępny w pełnej wartości od samego momentu ruszenia, a następnie jest płynnie i liniowo rozwijany przy wyższych prędkościach. Nowy zespół ogniw paliwowych Toyoty osiąga maksymalną moc wyjściową 155 KM i podobno całkiem nieźle radzi sobie z niemałym samochodem (od 0 do 100 km/h w nieco ponad 9 sekund), którego wymiary to 4,89 m długości, 1,81 m szerokości, 1,53 m wysokości, a waga – 1850 kg. Zbiorniki mają trójwarstwową strukturę złożoną m.in. z włókna węglowego i wzmocnionego tworzywa, dzięki czemu są zdolne magazynować wodór sprężony do aż 70 MPa (70 megapaskali, czyli w przybliżeniu 700 barów). Tankowanie do pełna trwa kilka minut. W Londynie znajduje się obecnie pięć stacji tankowania wodoru.

– Cieszymy się na przybycie pierwszych egzemplarzy Toyoty Mirai, która służyć w londyńskiej policji. To nasze pierwsze pojazdy o zerowej emisji spalin – powiedział Neil Jerome, dowódca londyńskiej policji.